В Україні триває додаткова імунізація проти поліомієліту

Поліомієліт – це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліо отримують каліцтва через це захворювання. 5-10% паралізованих помирають через ураження дихальних м’язів.

         Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

         Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватись від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в 1 з 200 дітей, інфікованих цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику. Побутові предмети та іграшки, які контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук та рота дитини.

        Зупинити поширення небезпечного вірусу вдалося завдяки вакцинації. Ще у 1988 році поліомієліт виявляли у 350 000 людей у 125 країнах світу. До 2014 року кількість випадків інфікування вірусом вдалося скоротити на 99% – до 243. В 2015 року зареєстровано лише 66 випадків поліомієліту в 2 країнах світу: 17 випадків в Афганістані та 49 випадків в Пакистані.

       Але поки вірус поліомієліту існує хоча б в одній точці світу, заразитись ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень, незалежно від свого географічного розташування. Інфіковані вірусом люди подорожують і контактують з іншими – і поліомієліт знову розповсюджується серед невакцинованого населення планети.

        Нажаль, поліо повертається. Так у 2013 році в Ізраїлі почалась циркуляція «дикого» вірусу поліомієліту: збудник виявляли у стічних водах на півдні Ізраїлю, а потім і по всій країні. Однак через високе охоплення вакцинацією не було випадків паралітичногї форми поліомієліту. Для припинення циркуляції вірусу Ізраїль провів двораундову кампанію «Дві крапельки» з імунізації проти поліомієліту двовалентною живою вакциною дітей віком до 9 років.

        У 2010 році у Таджикистані через спалах поліо загинуло 26 людей, серед яких 21 дитина. Загалом у Таджикистані понад 400 дітей були інфіковані вірусом, 170 з них лишилися паралізованими.

         В Україні також склалась небезпечна епідситуація з поліомієліту. Раніше в Україні поліо був доволі розповсюдженим, і багато людей отримували інвалідність або навіть вмирали через нього. Завдяки вакцинації кількість випадків поліо вдалося зменшити. На початку 90-тих років було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей в рамках програми з викорінення поліо в Європейському регіоні. На сьогодні, рівень охоплення вакцинацією в Україні та зокрема в нашій Житомирській області є найнижчим за останні 20 років. Достатнім захистом від поліомієліту за допомогою щеплень забезпечено менше 50% дітей. Мінімальні вимоги для захисту від поліо не дотримуються. Спалаху поліо у будь-якій країні можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплені не менше 95% дітей.

         Попередження про підвищений ризик спалаху поліомієліту Україна отримала ще 2010 року від Європейської регіональної комісії із сертифікації ліквідації поліомієліту. У жовтні 2013 року рада з моніторингу ВООЗ та Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту віднесли Україну до «червоного» списку країн із найвищим ризиком спалахів хвороби.

          Станом на жовтень 2014 року Україна залишилась єдиною європейською країною в цьому списку – через катастрофічно низький рівень охоплення населення вакцинацією.

          1 вересня 2015 року Міністерство охорони здоров’я України повідомило про те, що два випадки інфікування вірусом поліо вакцинного походження були підтверджені у регіональній лабораторії ВООЗ, де провели аналіз калу двох дітей з Закарпатської області. Дві дитини (одна – віком 4 роки, друга – 10 місяців) не мали щеплень від поліо та отримали паралітичну форму поліомієліту. Отже, в країні зафіксовано спалах цього захворювання. Під час спалаху, або циркуляції вірусу поліо потрібна додаткова імунізація.

        Тому в Україні триває додаткова трьох турова імунізація проти поліомієліту для всіх дітей віком від 2 місяців до 6 років. Незабаром розпочнеться третій тур до якого будуть включені діти віком до 10 років.

       Нажаль, на сьогодні деякі люди спекулюють на питаннях вакцинації, тим самим  наражають на небезпеку наших дітей.

        Пам’ятайте, ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним захистом від хвороби є вакцинація. Альтернатив вакцинації немає.