Що потрібно знати про грип

Актуальними на сьогоднішній день та період року є захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

        За період з 40-го по 1 тиждень епідсезону 2015-2016 років показники захворюваності на грип та ГРВІ у Житомирській області не перевищували порогових рівнів, тобто епідемічна ситуація відповідає середньорічному рівню для відповідної пори року.  Проте грип в цей період починає набирати обертів  і може призвести до важких наслідків. Тому потрібно знати якомога більше: що це за хвороба і як її уникнуити.

        Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.

          Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.

        Згідно інформації Українського центру грипу в епідсезоні 2015/2016 циркулюють віруси грипу А (Н1N1), А (Н3N2), грип В.

        Грип має симптоми, схожі з іншими ГРВІ, але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Грип небезпечний своїми ускладненнями, особливо для дітей, осіб похилого віку та хронічно хворих. Найбільш часті ускладнення – легеневі. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Нерідкими ускладненнями є синусити, отити, ангіни, менінгіти тощо.

         Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

       На що необхідно звернути увагу:

 • Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб, найчастіше – 1–2 доби.
 • Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, гіпертезія шкіри, порушується сон.
 • Вже в перші години температура тіла сягає 39–40°С, утримується на такому рівні 2–3 доби і в подальшому знижується. Проте, якщо в подальшому розвивається друга хвиля гарячки, або ж вона триває довше 5–7 діб, це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
 • Вже на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудиною. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
  • Привертає увагу вигляд обличчя хворого: одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.

Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

 • сильна блідість або посиніння обличчя;
 • затруднення дихання;
 • висока температура тіла, що довго не знижується;
 • багаторазове блювання та випорожнення;
 • порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість;
 • болі у грудній клітці;
 • домішки крові у мокроті;
 • падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Прості речі рятують життя:

Вірус грипу небезпечний, але можна уникнути зараження ним навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.

–       Уникати скупчень людей

 • Користуватися одноразовими масками при необхідності
 • Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання
 • Повноцінно харчуватися (їжа хворого повинна містити велику кількість

                   рідини та вітамінів),

          –        Висипатися, уникати перевтоми

 • Мати чисті руки
 • Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками

Якщо з’явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

–        Залишатися вдома при перших ознаках хвороби

 • Обов’язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
 • Ізолювати хвору людину
 • Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання.

          Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

           Варто пам’ятати, що розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. При цьому тривалість імунітету коливається від 6 до 12 місяців.

Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

           Не втрачайте можливості захистити себе і своїх дітей від грипу. Вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку і ефективність!

Що лікує грип

           Лікувати грип можна за допомогою:

           –   Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу — лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі.

           –   Препаратів, що пом’якшують симптоми — вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід.

Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин — подолати жар можна за допомогою парацетамолу.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною.

Також потрібно постійно проводити загальновідомий комплекс загартовуючих процедур, самомасаж, ранкову гімнастику.

Що не лікує грип

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

 • Антибіотиків — вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт тощо.
 • Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу — за умов грамотного використання без зловживань.

           Виконання цих рекомендацій допоможе Вам запобігти грипу або уникнути ускладнень, якщо Ви вже захворіли.