11 грудня – Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

Щороку 11 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день хворого на бронхіальну астму.

Метою заходів, присвячених цій події, є привертання уваги людства на проблематику розповсюдження цієї хвороби, яка займає одне із чільних місць у структурі неінфекційної захворюваності населення.

Бронхіальна астма – це хронічне захворювання,  характерною ознакою якого є приступи задухи, різного ступеню важкості і частоти. У людей, котрі страждають астмою, симптоми можуть проявлятися кілька разів на день або на тиждень, інколи під час фізичних навантажень або сну. І хоча коефіцієнт смертності від цієї недуги відносно низький, часті приступи астми призводять до безсоння, підвищеної стомлюваності, зниження рівня активності тощо.

На сьогодні близько 235 млн осіб страждають від бронхіальної астми. Вважається, що астма – найрозповсюдженіша хвороба серед дитячого населення. І хоча основні причини астми повністю не з’ясовані,  достойменно відомо, що вагомими факторами ризику розвитку бронхіальної астми є генетично зумовлена сприйнятливість у поєднанні з алергенами, що знаходяться в зовнішньому середовищі і можуть викликати алергічні реакції. Це, нсасамперед, кліщі домашнього пилу, квітковий пилок, пліснява, тютюновий дим, хімічні подразнюючі речовини на робочих місцях, забруднене атмосферне повітря, тривале вживання деяких лікарських засобів тощо.

Важливу роль у провокуванні захворювання відіграють і фактори опосередкованого впливу. До них належать: холодне повітря, сильне емоційні збудження, такі як гнів, страх, значні візичні навантаження.

Цікавим фактом є те, що з розповсюдженням бронхіальної астми пов’язують рівень урбанізації.

Недивлячись на те, що астму неможливо вилікувати, сучасна медицина та належне ставлення до хворих дозволяють забезпечити повну працездатність і контролювати перебіг хвороби.

Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує на тому, що бронхіальна астма є однією із найважливіших проблем охорони здоров’я. А тому усі держави, члени організації, повинні докласти зусиль, спрямованих на скорочення числа випадків інвалідності та смертності, що пов’язані з наслідками бронхіальної астми.

З метою зниження рівнів захворюваності серед населення ВООЗ закликає до вдосконалення первинної профілактики, основні заходи якої полягають у зниженні рівнів впливу факторів ризику (тютюнового диму, частих інфекцій дихальних шляхів у дитячому віці, забруднення атмосферного повітря тощо), а також до впровадження ефективних заходів медичної допомоги хворим на усіх рівнях системи охорони здоров’я.