Спільне засідання колегій Головного управління Держсанепідслужби у Житомирській області та управління охорони здоров’я облдержадміністрації

kol_1 18 вересня відбулося спільне засідання колегій Головного управління Держсанепідслужби у Житомирській області та управління охорони здоров’я облдержадміністрації з питань епіднагляду за поліомієлітом в Житомирській області.

Актуальність цієї проблематики зумовлена небезпечною ситуацією, що сталася в Закарпатській області. Сертифікована ВООЗ лабораторія підтвердила, що захворювання двох дітей на Закарпатті було викликано вірусом похідним від вакцинного штаму, також підтверджено циркуляцію вірусу, який постійно мутує. Така ситуація, відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил, прирівнюється до спалаху поліомієліту.

Головний спеціаліст відділу організації Держсанепіднагляду Головного управління Держсанепідслужби у Житомирськй області Тетяна Лутай доповіла учасникам заходу про стан епідситуації з поліомієліту в Україні та світі.

У своєму виступі вона зазначила, що циркуляція такого вірусу ставить під загрозу всіх нещеплених дітей в Україні. В зв’язку з чим МОЗ наполягає на посиленні епіднагляду по всій території України.

Під час доповіді значну увагу було приділено аналізу нормативної бази з епіднагляду за  поліомієлітом/ГВП.

Доповідаючи про стан епіднагляду за поліомієлітом/ГВП в Житомирській області, Тетяна Лутай озвучила основні заходи, що здійснюються держсанепідслужбою задля забезпечення стабільної епідситуації з поліомієліту в регіоні. Зокрема, вірусологічною лабораторією держсанепідслужби здійснюється постійний моніторинг циркуляції поліо- та інших неполіомієлітних ентеровірусів серед людей та об’єктів навколишнього середовища, посилено контроль за ефективністю роботи очисних каналізаційних споруд, у т.ч. у місцях випуску стічних вод у відкриті водойми з каналізаційних очисних споруд, своєчасним видаленням та утилізацією твердих побутових відходів від населення, підприємств і організацій.

 Особливу увагу було приділено обговоренню проблеми, що стосується активного виявлення хворих та реєстрації випадків гострого в’ялого паралічу, адже це головний показник для ствердження та підтвердження статусу території вільної від поліомієліту.

Найголовніше питання, що активно обговорювалося під час заходу, стосувалося аналізу стану охоплення щепленнями проти поліомієліту. До 2009 р. рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей був достатній та становив 95%. Останні 6 років рівень охоплення щеплень проти поліомієліту визначався як незадовільний.  Аналіз виконання щеплень у розрізі вікових груп дитячого населення свідчить, що найгірший відсоток виконання щеплень дітям до року. Тобто вікова категорія дітей до року – є групою ризику. В 2014 році лише в 2-х районах області (Любарський та Володарськ-Волинський) відсоток виконання плану профщеплень задовільний.  Нижчі за середньо обласний показники виконання в Радомишльському, Коростенському, Попільнянському, Житомирському, Брусилівському районах.

Підсумовуючи результати обговорення зазначених вкрай важливих питань, Головний спеціаліст відділу організації Держсанепіднагляду Головного управління Держсанепідслужби у Житомирськй області Тетяна Лутай озвучила термінові заходи, яких небхідно вжити з метою забезпечення стабільної епідситуації з поліомієліту. Серед них обов’язкове проведення вакцинації проти поліомієліту дітям до 15 років, активне виявлення випадків гострого в’ялого паралічу та проведення вірусологічного моніторингу стічних вод, поверхневих вод зон рекреації.

За результатами обговорення питань порядку денного прийнято відповідні рішення.