Обережно – ботулізм!

 

botulizmВ області дедалі частіше реєструються випадки захворювання населення на ботулізм. Лише впродовж останнього тижня з підозрою на ботулізм у Житомирській області госпіталізовано 3 особи.
Результати санітарно-епідеміологіч-ного розслідування, зазначених вище випадків ботулізму, свідчать, що причиною двох випадків захворювання стало вживання м’ясних тушонок домашнього виробництва. Розслідування ще одного випадку наразі триває.

Враховуючи таку ситуацію, Головне управління Держсанепідслужби у Житомирській області вкотре нагадує основні заходи профілактики цієї небезпечної хвороби.
Ботулізм – дуже небезпечне захворювання з високим рівнем смертності.
Як правило, більшість випадків ботулізму пов’язані з вживанням консервованих продуктів харчування, які виготовлялися з порушенням основних правил стерилізації та зберігання домашніх консервів.
Так склалося, що в Україні домашнє консервування є вагомою складовою традиційної Української кухні. Майже кожна українська родина щороку заготовляє значну кількість різноманітних овочевих, фруктових і навіть м’ясних консервів. Та варто пам’ятати, що саме домашні консерви, виготовлені з порушенням технологій їх приготування є однією з причин виникнення ботулізму.
Ботулізм – це отруєння організму, що викликається токсином ботуліну, який продукується бактерією Clostridium botulinum. Токсин ботуліну є найтоксичнішим з усіх відомих бактеріальних токсинів. Спори цих бактерій досить поширені в об’єктах навколишнього середовища, особливо в ґрунті, воді, рибі. Вони надзвичайно стійкі до факторів навколишнього середовища і витримують дію високих температур впродовж годин. Лише кип’ятіння сировини протягом 30 хвилин під тиском сприяє знищенню спор бактерій ботулізму та руйнуванню токсину. Особливістю бактерій ботулізму є те, що вони добре розвиваються і розмножуються в умовах відсутності кисню та низькому кислотному середовищі. Тобто консерви, особливо з низьким вмістом кислот, є дуже добрим середовищем їх існування.
Зараження людини ботулізмом відбувається внаслідок вживання харчових продуктів, котрі містять токсини бактерій ботулізму. Варто наголосити, що зараження від людини до людини не відбувається. Симптоми захворювання проявляються впродовж 12-36 годин після споживання продукту, що містить токсин. При цьому спостерігається підвищення температури тіла, стомлюваність, головокружіння, нудота, порушення зорових функцій, сухість в роті, утруднення ковтання та параліч м’язів. Параліч може призвести до утруднення дихання і, як наслідок, смерті хворого.
Тому при появі перших ознак захворювання потрібно негайно звертатися до лікаря. Вчасно надана медична допомога, основою якої є введення протиботулінічної сироватки, гарантує збереження життя хворому.
Найчастіше ботулізм викликається споживанням недостатньо стерилізованих домашніх консервів, як правило тих, що містять мало кислот. Це консерви з грибів, буряків, зеленого горошку, м’ясні тушонки тощо. Консервовані продукти харчування промислового виробництва є цілком безпечними, оскільки в промислових умовах завжди дотримуються технології їх приготування.
Останнім часом в домашніх умовах набувають популярності такі методи консервації, як копчення, в’ялення, соління риби. Така продукція теж являє небезпеку зараження ботулізмом, особливо не патрана риба.
Розпізнати заражений продукт доволі складно. Адже заражена токсином продукція не має видимих ознак. Однак існують правила профілактики ботулізму, якими не варто нехтувати:
1. В жодному разі не вживайте їжу:
– із здутих банок, банок з нещільно закритою, або ввігнутою кришкою;
– з банок, вміст яких має підозрілий або неприємний запах;
– з банок, які зберігаються понад один рік.
2. Ніколи не купуйте консервовані продукти, виготовлені в домашніх умовах, у тому числі солені, в’ялені, копчені, «з рук» на ринках і вулицях.
3. Негайно знищуйте підозрілий продукт без усякого сумніву.
То ж будьте пильними.
У випадку появи симптомів ботулізму – негайно звертайтеся за медичною допомогою!
Вчасно введена пртиботулінічна сироватка з поєднанням правильного лікування гарантують одужання.

Пошук