Про лихоманку Західного Нілу

   Останнім часом в засобах масової інформації з’являються повідомлення  про ускладнення епідемічної ситуації з небезпечної хвороби – лихоманки західного Нілу.

   За даними Міністерства охорони здоров’я Румунії в країні зареєстровано спалах менінгіту, спровокованого вірусом західно-нільської лихоманки, понад 10 осіб померло. Зареєстровані випадки в м. Києві.

   Що треба знати про це захворювання?

   Лихоманка Західного Нілу – гостре трансмісивне вірусне захворювання, яке характеризується лихоманкою, серозним запаленням мозкових оболонок (вкрай рідко – менінгоенцефалітом), системним ураженням слизових оболонок, лімфаденопатією, рідко висипом.
Доведена наявність діючих природних вогнищ захворювання в південних регіонах колишнього СРСР  Вся територія України являється ендемічною зоною щодо розповсюдження цього захворювання. В нашій області також мають місце ендемічні території (останній випадок зареєстрований у 2013 році).
Переносники вірусу – комарі та кліщі іксодові і аргасові; резервуар інфекції – дикі та домашні птиці і гризуни.

   Сприйнятливість людини до  ЛЗН висока,   переважає безсимптомне інфікування або легкі гарячкові форми хвороби.

   Лихоманка Західного Нілу має сезонність – кінець літа та осінь.
Інкубаційний період коливається від декількох днів до 2-3 тижнів (найчастіше 3-6 днів). Захворювання починається гостро, з швидкого підвищення температури тіла до 38-40º і супроводжується лихоманкою. Лихоманка триває, в середньому 5-7 днів, але може бути и дуже короткою – 1-2 дні. Характерні різко виражені прояви загальної інтоксикації: сильний головний біль з локалізацією в області лоба і очей, генералізовані болі в м’язах шиї і попереку.
У багатьох хворих спостерігаються болі в суглобах кінцівок. На піку інтоксикації часто з’являється багаторазова блювота, біль в області серця, почуття завмирання, спостерігається сонливість. Часто спостерігається збільшення периферичних лімфатичних вузлів (підпахвових, шийних, підщелепних). У половини хворих виявляється синдром серозного менінгіту.
Захворювання має тенденцію до хвильової течії. Можна спостерігати 1-2 рецидиви, з інтервалом в декілька днів. Перша хвиля характеризується найчастіше серозним запаленням оболонок мозку, друга – ураженням серця, третя – катаральними проявами.
Течія захворювання доброякісна. Специфічного лікування немає. Вакцина для запобігання захворювання гарячкою Західного Нілу людей не розроблена.
Для попередження гарячки Західного Нілу проводять комплексні заходи, направлені на зниження чисельності комарів та кліщів (дератизаційні, дезінсекційні заходи, осушення боліт). Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, репеленти, сітки на вікнах, тощо.

Зав.відділенням  ОНІ ДУ «ЖОЛЦ МОЗ України»                        Волкова Т.О.