І знову про грип та ГРВІ: відоме й нове.

Незабаром  з настанням холодів розпочнеться сезон захворювань на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Ці інфекції залишаються однією з найбільш актуальних проблем охорони здоров’я. Більшість людей страждають на цю недугу щорічно, або навіть декілька разів на рік. В минулому епідсезоні в нашій області на грип та ГРВІ захворіло  185421 людина.

Чому ми так часто хворіємо на цю інфекцію?

Дослідженнями вчених США доведено, що у випадку захворювання людини на грип чи грипоподібне захворювання, аерозолі, що утворюються при спокійному диханні, виділяються та залишаються у повітря тривалий час – без розмови, без кашлю, без чихання, з перших днів містять вірус, що й обумовлює передачу інфекції оточуючим та сприяє швидкому поширенню інфекції. А тому підтримка чистоти поверхонь, миття рук та уникнення людей, які кашляють, не гарантують повний захист від грипу. З огляду на це набувають цінність заходи щодо покращення системи вентиляції в громадських місцях, школах, вагонах метро тощо, а також посилюється увага до знезараження мікробів у повітрі приміщень новими методами, такими як застосування вузького спектра ультрафіолетового світла, безпечного для людей.

На сьогодні великі надії покладаються на вакцини проти грипу. Але в Україні, зокрема в Житомирській області дуже незначна кількість людей щеплюється проти грипу. В минулому епідсезоні щеплено лише 1856 осіб. Тому імунізація проти грипу в цілому не впливає на зниження захворюваності населення, а є індивідуальним захистом людини, і в разі зараження, зменшує тяжкість хвороби .

Вакцина проти грипу не універсальна, як наприклад проти кору чи вітряної віспи, а щороку  її склад змінюється. Так ВООЗ опублікувала рекомендації по складу вакцини проти грипу на сезон 2018-2019 року в Північній півкулі. В порівнянні зі складом трьохвалентної вакцини, що була рекомендована для минулого сезону 2017-2018 років, в новому сезоні в складі вакцини запропоновано дві  зміни.

Відповідно до законодавчої бази в Україні щеплення проти грипу є рекомендовані. Вакцинація може проводитись як за кошти місцевого бюджету та підприємств, так і за власні кошти громадян.

З метою зменшення наслідків майбутнього епідсезону з грипу та ГРВІ необхідно завчасно подбати про заходи профілактики, а саме керівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ, організацій та підприємств ініціювати питання щодо виділення коштів на закупівлю вакцини проти грипу, в першу чергу для осіб з груп ризику. З метою забезпечення найкращого захисту проводити вакцинацію у вересні –жовтні поточного року.

        Наш досвід свідчить, що вакцинація є найкращим захистом!  В минулому епідсезоні 206 працівникам обласного лабораторного центру проведено щеплення проти грипу. Серед вакцинованих – жодного захворілого. За даними лікувально-профілактичних закладів в інших колективах та серед людей, які вакцинувались, захворювань на грип також не зареєстровано. Тому, звертаючись до всіх керівників установ, організацій та підприємств  наголошуємо, що вакцинація проти грипу це в першу чергу економія  коштів та здоров’я  Ваших працівників!

 

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань                                 Т.О.Лутай

Пошук