Комп’ютер і здоров’я дітей

Століття, що настало, – епоха інформаційних технологій. Сьогодні персональний комп’ютер (ПК) перетворився в неодмінний атрибут нашої роботи і життя. Застосування комп’ютера в навчальному процесі дозволяє полегшити освоєння навчального матеріалу, отримати велику кількість нової необхідної інформації. З появою мережі Інтернет він ще й став кращим  засобом пошуку інформації, ділового спілкування, відпочинку і т.д. Однак, при всіх перевагах комп’ютера, він може служити причиною несприятливих змін у стані здоров’я користувачів, у тому числі і учнів. Проблема, як використовувати комп’ютер у житті, але при цьому залишитися здоровим, актуальна в наш час.

Організм дитини  відрізняється більшою чутливістю до всіляких факторів навколишнього середовища і можливими віддаленими наслідками такого впливу, які позначаться лише через багато років. Тривале  перебування біля екрана комп’ютера без дотримання необхідних правил шкідливе для здоров’я.

Основними факторами такого негативного впливу є:  

–   підвищене навантаження на зір;

–   електромагнітне випромінювання;

–   сидяче положення протягом тривалого часу;

–   перевантаження суглобів кистей;

–   комп’ютер – серйозне джерело алергенів

–   вплив комп’ютера на психічне здоров’я

Розглянемо ці фактори окремо.

Підвищене навантаження  на зір

Наші очі – дуже тонкий і чутливий механізм. Постійна напруга зору неминуча при тривалій роботі на комп’ютері, провокує різні очні хвороби. 

Зараз, коли користувачами комп’ютерів стають не тільки школярі, але й п’яти-шестирічні діти, у яких не закінчений процес формування зорового аналізатора та не зміцніли м’язи, ще більш актуально, щоб навчання з використанням комп’ютерів відповідало віковим можливостям.

При роботі за комп’ютером очі постійно дивляться в одному напрямку, м’язи, що управляють очними яблуками, слабшають.

Працюючи за монітором, людина набагато рідше моргає. Це призводить до пересушування кон’юнктиви ока. З’являється різь і відчуття «піску в очах».

Очі реєструють найдрібнішу вібрацію тексту або картинки, а тим більше мерехтіння екрана. Перевантаження очей призводить до втрати гостроти зору. Негативного впливу на зір завдає також невдалий добір кольору, шрифтів,  неправильне розташування екрана.

Вплив комп’ютера на зір зменшується при роботі на сучасному моніторі з високою розв’язною здатністю й високою частотою розгорнення зображення, що суттєво знижує ефект мерехтіння.

Оптимальний розмір екрана для маляти – 15 дюймів, а для школяра підійде 17-дюймовий монітор. Правильна відстань до монітора – 40-80 см, бажано, щоб він перебував нижче рівня очей. Правильне освітлення – природне світло, що падає ліворуч. У темний час доби лампа повинна освітлювати тільки документ, але не екран монітора. Це допоможе уникнути відблисків, що ускладнюють роботу. Обмеження часу роботи на комп’ютері – важливий фактор збереження здоров’я. Школярам можна дозволити проводити перед монітором до двох годин, улаштовуючи 10-15 хвилинні перерви щопівгодини.

 На жаль, значна кількість комп’ютерної техніки, яку в наш час мають школи та інші освітні установи, низької якості, морально застаріла і являє собою реальну загрозу здоров’ю дітей. На екрані такого роду комп’ютерів неможливо досягти чіткості, контрастності зображення, його стабільності, тобто всього того, що забезпечує оптимальні умови зорової роботи.  Отже, зростає ризик погіршення зору. Незважаючи на заборону лікарів-гігієністів, такі комп’ютери нерідко продовжують використовуватися.

Електромагнітне випромінювання

Іншою, не менше серйозною проблемою є забезпечення електромагнітної безпеки.  Комп’ютер є найнебезпечнішим джерелом електромагнітного випромінювання середпобутових приладів. По-перше, від екрана трубки йде м’яке рентгенівське випромінювання. По-друге, котушки усередині монітора генерують змінне електромагнітне випромінювання.  І, по-третє, використовувана в електронно-променевих трубках висока напруга призводить до появи по за монітором електростатичного поля. Тіло людини може зарядитися до напруги в декілька кіловольт. Поряд з монітором основним джерелом електромагнітних випромінювань (ЕМВ) є: наелектризована поверхня стола й килимок для миші; живильні проводи й системний блок; блок безперебійного живлення; мережний фільтр.

Комп’ютери останніх років випуску, як правило, мають вбудовану систему захисту користувача від випромінювань. На це вказує спеціальне маркування — LR — Low Radiation — низьке випромінювання. Однак, справжні гарантії можуть дати лише спеціальні виміри. Як уже говорилося, у більшості шкіл та інших дитячих установах функціонує застаріла техніка, яка не здатна забезпечити не тільки оптимальні умови зорової роботи, але й характеризується більш високими рівнями електромагнітних полів і електростатичного потенціалу екрана дисплея. Це підтверджується проведеними інструментальними вимірами електромагнітних випромінювань, результати яких нерідко свідчать про перевищення нормативів в декілька разів. В таких випадках санітарно-епідеміологічною службою забороняється користування цією технікою. Дуже важливо забезпечити надійне заземлення кожного робочого місця, гігієнічно грамотно розмістити робочі місця в комп’ютерному класі. Планування робочих місць повинно бути таким, щоб користувач не зазнав впливу електромагнітних випромінювань сусідніх комп’ютерів. Захист учня, який працює за комп’ютером, може бути здійснений за допомогою спеціального фільтра.

Сидяче положення протягом тривалого часу

При роботі за комп’ютером ми сидимо в розслабленій позі. Однак в подальшому вона є вимушеною й мало приємною і загрожує різного роду захворюваннями. Одні з них легко проявляються й досить легко лікуються. А от патологічні захворювання, що виникають усередині нашого організму, дуже небезпечні. Наприклад, сколіоз (скривлення постави) при запущеній формі загрожує тим, що, викривляючи хребет, спричиняє зміщення внутрішніх органів та порушує  функціонування їх та організму в цілому. 

Для профілактики слід користуватися простими правилами положення за робочим столом:  сісти прямо, спину тримати рівно, корпус розправити чітко до монітора (не можна сидіти в півоберту);  ноги не схрещувати, поставити обидві ступні твердо на підлогу або на підніжку.  Поперек повинен бути злегка вигнутий, опиратися на спинку крісла. Плечі розправити, руки розслаблено покласти на стіл (або на клавіатуру й мишу), розслабити пальці.  Лікті повинні бути зігнуті й перебувати приблизно на 3 см від корпуса. Голову тримати прямо, за бажанням –– з невеликим нахилом уперед.

Якщо дотримуватись правил протягом 3 місяців, то надалі виробляється здорова звичка правильно сидіти за столом.

Для того, щоб зменшити шкідливий вплив незручної пози, необхідно правильно підібрати робочі меблі у відповідності до зросту учнів. Вони допоможуть зберегти правильне положення тіла під час роботи за комп’ютером і зменшити навантаження. У перервах між роботою на комп’ютері необхідно влаштовувати розминку.

Перевантаження суглобів кистей

Для роботи з комп’ютером  в основному використовуються миша й клавіатура, однак ці обладнання змушують людину робити тисячі одноманітних рухів, саме це, у сукупності з постійною напругою м’язів руки, призводить до защемлення нерва в зап’ясному каналі й до болю в зап’ястях.

Нервові закінчення  кінчиків пальців немов розбиваються від постійних ударів по клавішах, виникають оніміння, слабість, відчуття «бігання мурашок». Це може призвести до ушкодження суглобного й зв’язкового апарата кисті, а надалі захворювання кисті можуть стати хронічними.

Найпоширенішим захворюванням є кистьовий тунельний синдром, при якому нерви руки ушкоджуються внаслідок частої й тривалої роботи на комп’ютері. Цей синдром проявляється у вигляді болісних відчуттів, що позбавляють людину працездатності. У дітей такі проблеми виникають рідко, так як навіть найзацікавленіші з них не проводять стільки часу за комп’ютером, як дорослі професіонали.

Щоб тривала робота на комп’ютері не призвела до виникнення синдрому зап’ясного каналу, досить виконувати нескладні рекомендації з організації свого робочого місця й режиму роботи, щогодини робити короткі перерви, під час яких виконати кілька вправ для кистей рук.

Комп’ютер – серйозне джерело алергенів

Комп’ютер – серйозне джерело алергенів. Електростатичні заряди, що виникають на моніторі, притягають пил з повітря. Цей пил осідає не тільки на екран, але й на особу, яка працює на ньому. А в пилу затримуються різні мікроорганізми і їх спори. Таким чином, багатогодинне сидіння за комп’ютером здатне призвести якщо й не до захворювання, то, принаймні, до поганого самопочуття, сухості шкіри  та алергічної реакції.

Медики б’ють тривогу про цілий список захворювань, викликаних комп’ютером. Дуже важливо виявити й запобігти несприятливому впливу комп’ютера на здоров’я учнів.

 

Г. А. Дановська

Головний спеціаліст відділу організації

Держсанепіднагляду ГУ Держсанепідслужби

у Житомирській област

Пошук