Кров’яні інфекції та їх профілактика

    Ця група  включає понад сотню нозологічних форм інфекційних хвороб. Назва їх відтінює особливість циркуляції збудника. Останній перебуває в крові зараженого організму і при висмоктуванні крові кліщами, комарами, блохами чи іншими кровососами потрапляє в  їхній організм, розмножується, накопичується у слинних залозах і укусі зі слиною потрапляє в сприятливий організм.

      Більшість інфекцій цієї групи – зоонози, коли збудник інфекції циркулює серед тварин, птахів і потрапляє до людини через переносників; інша група – зооантропонози, коли збудник інфекції циркулює як серед тварин так і серед людей.

      Збудниками можуть бути різні бактерії, рикетсії, віруси.

      Поширеність кров’яних інфекцій залежить від багатьох факторів: наявності, розповсюдженості та  активності переносників, захворюваності серед тварин, птахів тощо.

      Основними представниками цієї групи інфекцій є чума, туляремія, ендемічний, або щурячий, висипний тиф, марсельська гарячка, Ку – гарячка, гарячка цуцугамуші, висипний тиф, хвороба Бриля, волинська гарячка, вірусний кліщовий енцефаліт, іксодовий бореліоз (хвороба Лайма), Омська геморагічна гарячка, кримська геморагічна гарячка, гарячка Західного Нілу, жовта гарячка, гарячка денге, гарячка Ебола та інші;   малярія.

      Реєструються ці хвороби повсюди, у всіх країнах та їх регіонах.

      В Україні щороку виявляються випадки захворювання на вірусний кліщовий енцефаліт, хворобу Лайма, вірусні гарячки (марсельська, гарячка Західного Нілу, Ку-гарячка), завізні випадки малярії.

      В Житомирській області щороку реєструються серед людей лише випадки іксодового бореліозу (хвороба Лайма), інших інфекцій  не було багато років.

      В області за даними  результатів досліджень об’єктів довкілля   в лабораторії особливо небезпечних інфекцій та лабораторії Львівського НДІ епідеміології та гігієни  визначені 92 ензоотичні території з туляремії, 181 територія з хвороби Лайма, 1 – з Ку-гарячки, 17 територій з кліщового вірусного енцефаліту, 1 – з лихоманки Західного Нілу, 5 територій з геморагічної гарячки з нирковим синдромом.  Це значить, що перебуваючи на цих територіях людина може заразитися та захворіти,  зазнавши нападу комахи-носія.

     Для профілактики деяких кров’яних інфекцій існують вакцини (жовта гарячка, кліщовий вірусний енцефаліт, туляремія).

     Найбільш ефективним принципом профілактики є недопущення переносників до тіла людини.

      Тому важливо при проведенні сільськогосподарських робіт, виїжджаючи на відпочинок, на природу  звертати особливу увагу на дотримання правил особистої гігієни і безпеки (правильно вибирати одяг), використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів, комарів, інших комах).

Зав.відділенням ОНІ ДУ «ЖОЛЦ МОЗ України»     Волкова Т.О.