30 травня- Міжнародний день розсіяного склерозу

    Відзначається «Міжнародний День розсіяного склерозу» щорічно в останню середу травня. В 2018 році Міжнародний День розсіяного склерозу припадає на 30 травня. Міжнародний День розсіяного склерозу був встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу з метою інформування про проблему розсіяного склерозу і глобальному русі організацій РС, а також розширення глобального руху організацій РС і об’єднання національних і регіональних організацій, пошуку джерел фінансування глобального руху з проблем розсіяного склерозу. Розсіяний склероз – це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, що призводить до порушення відповідних функцій організму. Вона характеризується утворенням хаотично розсіяних вогнищ демієлінізації – втрати мієліну, білої жирової речовини, що покриває аксони – нервового волокна.

   Про захворювання нічого не було відомо до 1835 року, коли французький лікар Ж. Крювелье описав перший випадок. Два роки по тому у Великобританії про хворобу повідомив Р. Карсвелл. До середини 19 ст. вже були відомості про значне число випадків, і в 1868 французький невролог Ж. Шарко підсумовував патоморфологічні ознаки розсіяного склерозу і розробив його діагностичні критерії.

    Розсіяний склероз звичайно починається в молодості, але може проявитися в будь-який період від 15 до 60 років. Жінки більш схильні до захворювання, ніж чоловіки. Найвища захворюваність – серед осіб білої раси, що живуть в помірному кліматі. Хвороба не передається у спадок. У списку причин повної інвалідності у продуктивному періоді життя розсіяний склероз посідає третє місце – після травм і ревматологічних захворювань. Розсіяний склероз посідає вагоме місце серед причин повної інвалідності у продуктивному періоді життя. У важких випадках хворі на розсіяний склероз втрачають здатність ходити і говорити. Діагностика розсіяного склерозу на ранніх стадіях може бути утруднена, оскільки симптоми захворювання можуть періодично з’являтися і зникати, іноді навіть на місяці.                                                                                                           Симптоми розсіяного склерозу можуть значно відрізнятися в залежності від локалізації пошкоджених нервових волокон. Найчастіше захворювання проявляється такими клінічними ознаками як затерпання або слабкість однієї/кількох кінцівок або нижньої частини тіла; часткова або повна втрата зору, зазвичай на одне око, що часто супроводжується болем при рухах очима (ретробульбарний неврит); двоїння в очах або розмитість контурів; поколювання або біль у різних частинах тіла; тремор, порушення координації рухів або невпевнена хода; підвищена втомлюваність; запаморочення. Рідше спостерігаються такі симптоми як нечіткість мови, м’язові спазми чи спонтанні паралічі, по мірі прогресування захворювання можуть додаватися зміни у розумовій діяльності.

    Вчасно розпочате фахове лікування розсіяного склерозу дає можливість запобігти загостренням, полегшити симптоми та сповільнити прогресування хвороби.

Зав. відділу епідеміологічного нагляду(спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань                         В.К. Головаков