20 травня 2018 року у світі відзначають День пам’яті людей, які померли від СНІДу

Мета акції – не лише вшанувати пам’ять померлих від СНІДу, а й привернути увагу суспільства до епідемії ВІЛ/СНІД в Україні та у світі. А також нагадати, що ця проблема стосується кожного, а байдужість до неї може стати причиною смерті десятків тисяч людей.

Уперше Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу проводили 1983 року в американському місті Сан-Франциско. Організаторами акції були люди, яких особисто торкнулася епідемія. Відтоді щороку в третю неділю травня мільйони людей у всьому світі відзначають цей день, згадуючи тих, хто помер від СНІДу.

Сьогодні Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і Об’єднана програма Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) характеризують ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу у світі як пандемію, що має катастрофічні демографічні наслідки для всіх країн.

Згідно статистиці на планеті живе понад 42 мільйонів інфікованих вірусом імунодефіциту людини і щодня ця цифра збільшується на 14-15 тисяч осіб.   Більшість ВІЛ інфікованих – молоді люди віком до 30 років. За останні 25 років від СНІДу померло біля 25 мільйонів осіб.

За період з 1987 року по 1 квітня 2018 року у Житомирській області офіційно зареєстровано 6362 ВІЛ-інфікованих особи та 2100 осіб, хворих на СНІД. 85% ВІЛ-інфікованих – особи репродуктивного та працездатного віку (25-49 років). Померли від СНІДу   974 особи, 40 з них – діти.

Одна з основних причин смертності від СНІДу – пізнє звернення ВІЛ-інфікованих до лікаря і, як наслідок – пізня діагностика та призначення адекватного лікування.

Основною руйнівною силою епідемії стало ін’єкційне споживання наркотиків. Поступово ВІЛ із середовища наркоспоживачів почав поширюватися на їхніх статевих партнерів, що призвело до зростання кількості інфікованих вагітних жінок та народжених ними дітей. Особливістю епідемічного процесу в області є збільшення випадків передачі ВІЛ статевим шляхом.

Дякуючи досягненням сучасної медицини ВІЛ інфекція перейшла з розряду смертельних в розряд хронічних. Своєчасно почав лікування необхідними ліками  та слідуя вказівкам лікарів, ВІЛ інфіковані можуть жити довго и повноцінно. В країні створена система, яка забезпечує максимальну доступність до консультації та тестуванню на ВІЛ інфекцію, пройти добровільне тестування, в тому числі анонімно, можливо в любому лікувальному закладі, де є процедурний кабінет.

До цього часу єдиним реальним заходом, за допомогою якого людство має можливість боротися зі СНІДом, є зміна поведінки людини на більш безпечну поведінку щодо можливості інфікування ВІЛ. Необхідно перетворити знання про шляхи інфікування ВІЛ на усвідомлені та впевнені дії протистояння проти них.

Зав.відділення ОНІ                                    Т.О. Волкова