Про дотримання параметрів фізичних факторів в навчально-виховних закладах області в осінньо-зимовий період 2017-2018 р.р.

        Відомо, що умови перебування і навчання дітей в навчальних закладах супроводжуються значною кількістю негативних факторів, які мають вплив на стан здоров’я дітей та їх розвиток.

       Тому, санітарними правилами і нормами встановлені гігієнічні вимоги до мікроклімату робочих місць з урахуванням інтенсивності енергозатрат.

       До параметрів мікроклімату належать температура, відносна вологість, швидкість руху повітря.

       Питання дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату у навчальних закладах є одним із приорітетних у збереженні та зміцненні стану здоров’я дітей.

       Забезпечення належного повітряно-температурного режиму в приміщеннях є обов’язковою санітарною вимогою для керівників закладів, відповідність за виконання санітарних норм і правил у навчально-виховних закладах покладається саме на їх.

     Слід відмітити, що температура нижче зазначених нормативних показників не припустима.

      З метою запобігання  зростання захворюваності  на гострі респіраторні інфекції, спеціалістами  відділів та відділень ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» протягом опалювального періоду у 552 закладах було здійснено 13150 досліджень мікроклімату, в тому числі було проведено 6007 вимірів температури повітря, 6007 вимірів  вологості в приміщеннях та 1136 вимірів швидкості руху повітря.

      За результатами досліджень зареєстровано 231 відхилення температурного режиму, найбільша їх кількість у дошкільних закладах Ружинського району – 33,3 %, Овруцького району – 22,7%, Любарського району – 21 %, Бердичівського району – 19% та у загальноосвітніх школах Бердичівського району – 19 %, Хорошівського району – 17 %.

     Встановлено 289 випадків відхилень від гігієнічних нормативів за вимірами вологості повітря у дошкільних закладах Любарського району – 36,8 %, Новоград-Волинського району – 19 %, Овруцького району – 15% та в школах Бердичівського району – 41%, Хорошівського району – 17%, Новоград-Волинському- 9,4%.

     Одним із факторів, що впливає на стан здоров’я дітей, являється  природнє і штучне освітлення. Близько 90 % інформації сприймається учнями  через зоровий аналізатор , тому правильне, раціональне освітлення має  важливе значення для  виконання всіх видів робіт під час навчання.

    Несприятливі умови освітлення ведуть до втоми очей, розладу центральної нервової системи, зниження розумової та фізичної працездатності .

    На жаль, з кожним роком стан здоров’я дітей погіршується, про що свідчить суттєве підвищення захворюваності.

    Останні роки в Україні за результатами медичних оглядів, у структурі дитячих захворювань, у віці від 0 до 17 років, на першому місці знаходяться порушення гостроти зору.

     У структурі поширеності хвороб дітей віком до 17 років, III рангове місце займають хвороби ока та придаткового апарату (5, 43%).

     Відповідно до санітарних вимог в Україні, з вересня до травня, необхідно підвищувати рівень освітлення навчальних приміщень за допомогою примінення штучного освітлення, яке повинно відповідами ДБН В.2.5-28-2006 «Природне та штучне освітлення».

      З огляду на викладене, з метою покращення в закладах освітлення, фахівцями відділів та відділень обласного лабораторного центру, проведена значна робота. Так, з жовтня 2017 по квітень 2018, у 575 закладах було здійснено 8607 вимірів штучного освітлення, з яких 948 не відповідали гігієнічним нормативам, що складає 11%. Найбільше відхилень зареєстровано у  дошкільних закладах Ружинського району  – 89%, Коростенського району – 33,6%, Любарського району – 20 %, Бердичівського району – 15,5.

      Значні відхилення зареєстровані у загальноосвітніх школах Ружинського району – 48%, Попільнянського району – 44 %, Андрушівського району – 38,8 %, Бердичівського району  – 36%.

     За результатами моніторингових досліджень проінформовані  власники та керівники закладів з метою розробки та здійснення заходів з усунення недоліків та попередження інфекційної та соматичної захворюваності серед дітей організованих колективів.

 

Лікар з гігієни                                                                Сокур О.О.

дітей та підлітків