25 квітня – Всесвітній день боротьби проти малярії

     Малярія залишається однією з глобальних проблем охорони здоров’я. Біля 100 країн, половина з яких знаходиться в Африці, південно Сахари,  є ендемічними з цієї інфекції. Щорічно хворіють на малярію від 300-500 млн. осіб і 1.5-2,7 млн. вмирають, з них біля 90% – діти молодшого віку.

     За даними ВООЗ у 2017 р. поодинокі випадки малярії мали місце у Великобританії та Франції, а в таких країнах як Кенія, Кабо-Верде, Індія та інші на малярію захворіло від 180-550, в т.ч. з тяжким перебігом та летальними наслідками.

     В Україні згідно з аналізу матеріалів державної статистичної звітності рівень захворюваності населення країни не перевищує середні багаторічні показники, реєструються поодинокі випадки. Захворюваність малярією складала 0,10 на 100 тис.населення проти 0,12 в 2015 р. Місцевих випадків малярії, вторинні від завізних, випадки щепленої малярії в Україні не реєструвались. Однак, майже щорічно реєструються випадки тропічної малярії з летальними наслідками.

      В 2018 р. у Києві був зареєстрований летальний випадок від тропічної малярії, де мали місце пізнє звернення за медичною допомогою, пізня діагностика та відсутність протималярійних препаратів.

      В Житомирській області малярія реєструється майже щорічно серед осіб, які перебували в тропічних країнах, а саме в Африці (Гана, Екваторіальна Гвінея, Гвінея –Бісау, Нігерія Чад, Буркіно-Фасо, Ліберія), Індонезії, інших країнах.

      В останні 6 років на територію області було завезено 14 випадків малярії у цивільних громадян. Серед них були військові пенсіонери, пілоти та техніки приватних компаній, будівельники, кухарі та інш.

      За віковим цензом перехворілі на малярію особи до 40 років – 5, від 40 до 60 років – 9 осіб (65%).

      Було зареєстровано три види малярії:  тропічна малярія (P.falciparum) – 8 випадків (61,5%), триденна малярія (P.vivax) – 2 випадки (15,3%), mixt (P.falciparum+P.ovale) – 1 випадок (7,7%) та клінічна малярія – 3 випадки (15,3%).

      Малярія була завезена в міста: Бердичів (7 вип.), Житомир (4 вип.), Радомишль (1 вип.) та смт. Ємільчино (1 вип.).

      Випадків пізньої діагностики малярії з моменту звернення майже не було, діагноз малярія був встановлений в перші три дні з моменту звернення за медичною допомогою, крім одного випадку, коли діагноз був встановлений на 5 день звернення : «клінічна малярія».

      Малярія реєструвалась протягом всього року. Ускладнює маляріогенну ситуацію те, що в сезон активної передачі малярії (червень-вересень) було зареєстровано 5 випадків малярії, в т.ч. триденної малярії 1 випадок (м.Житомир). В вогнищі було проведено комплекс протималярійних заходів, в т.ч. лікувально-профілактичних, ентомологічних, гідротехнічних, санітарно-просвітніх  для запобігання формуванню активних нових вогнищ в області.

      Випадків з летальними наслідками, розповсюдження та реєстрації місцевих випадків малярії не зареєстровано.

      Усі дослідження на малярію проводились в КДЛ за місцем проживання хворого. Препарати крові направлялись в обласний лабораторний центр на підтвердження. За останні 3 роки проведено досліджень на малярію – 295, з них позитивних  21. Усі підтверджені в ДЗ «УЦКМЗ МОЗУ».

Зав. паразитологічної лабораторії                                    І.Г. Білошицька