Рекомендації щодо заходів профілактики інфекційних хвороб під час повені

       У зв’язку з підтопленням помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг існує ризик виникнення випадків та спалахів інфекційних хвороб. Дотримання простих правил сприятиме захисту від них.

      Під час повені радимо перш за все, звертатися до органів місцевої влади з проханням забезпечення питною водою та продуктами харчування гарантованої якості. За відсутності привізної питної води ні в якому разі не використовуйте для пиття воду з відкритих водойм та криниць, тому що внаслідок повені у ці джерела водопостачання могли потрапити зі скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ хвороботворні мікроби — збудники лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусного гепатиту А, дизентерії інших гострих кишкових інфекцій.

     Якщо постачання якісної привізної води для пиття неможливе, можна користуватися тільки прокип’яченою водою. Для господарських цілей також слід використовувати тільки кип’ячену воду.

     Споживати варто лише продукти гарантованої якості. Їжа повинна проходити обов’язкову термічну обробку (варіння, смаження, запікання, обробка парою). Овочі та фрукти ретельно мийте кип’яченою водою (бажано щіткою та господарським милом), потім обдавайте окропом.

     З приходом весни підвищився ризик швидкого псування продуктів, а тому слід вживати тільки щойно приготовлену їжу.

     Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Перед їдою ретельно мийте руки з милом, також необхідно користуватись зволоженими дезінфікуючими серветками.

    Комахи та гризуни можуть бути переносниками і носіями збудників інфекційних хвороб. Тому необхідно подбати про їх знищення та проведення дезінфекції на підтоплених територіях..

    Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:

– провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілок, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20–25 см;

– індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити та продезінфікувати деззасобом;

– колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду;

– провести дератизацію у місцях можливого скупчення гризунів;

   У разі підозри розвитку симптомів інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у животі, нудота, діарея, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипання на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново звертайтеся за медичною допомогою, не допускайте самолікування, тому що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.

    Пам’ятайте, що зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним допоможе дотримання дуже простих правил!

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань Лутай Т.О.