Вміст природних радіонуклідів в об’єктах навколишнього середовища

    ДСанПіН6.177-2005-09-02 «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України» передбачають обмеження опромінення працюючих та населення техногенно-підсиленими джерелами природного походження. Радіологічному контролю підлягають:

– вода з поверхневих та підземних джерел , яка використовується для господарсько – питного водопостачання або для реалізації   через торгову мережу;

– продукція, що використовується населенням: мінеральні добрива, вироби з фарфору, фаянсу, скла і глини, мінеральні фарбники і глазур, мінеральна будівельна сировина та  будівельні вироби.

   Протягом  2017 року було досліджено 205 проб води з різних джерел водопостачання  на сумарну альфа- та бета-активність ,  із них  в 104 пробах (50,7 %) виявлено невідповідність нормативним вимогам. Перевищення по сумарній альфа- активності виявлено в  92 пробах, також у 18 пробах перевищення по сумарній бета-активності.

   З метою контролю за вмістом природних радіонуклідів ,що містяться в будівельних матеріалах та мінеральній будівельній сировині, в іншій продукції ,що використовується населенням (мінеральні добрива, вироби з фарфору, фаянсу, скла і глини, мінеральні фарбники і глазур, картонно-паперова продукція) досліджено в 2017 році  809 зразків . Вся мінеральна  будівельна сировина, яка видобута  в місцевих кар’єрах ,  а відповідно і   будівельні матеріали, що виготовлені з даної сировини, відносяться до І класу використання за радіаційним чинником ,і лише продукція Березівського підрозділу ТОВ «Коростенський щебзавод» відноситься до ІІ класу .

   Класи використання  регламентовані ДГН 6.6.1.-6.5.001-98 «Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97)». Будматеріали та  мінеральна будівельна сировина І класу може використовуватись для всіх видів будівництва без обмежень, ІІ класу – для промислового та дорожнього будівництва.

   Досліджені зразки торфу, мінеральних добрив, посуду, полімервмісних матеріалів, картонно-паперової продукції за вмістом природних радіонуклідів відповідають вимогам нормативних документів.

    З метою зменшення дози внутрішнього та зовнішнього опромінення організму людини за рахунок техногенно-підсилених джерел природного походження рекомендуємо вживати воду з офіційних та перевірених джерел  водопостачання, використовувати мінеральну будівельну сировину та  будівельні вироби за наявності радіаційних показників та рекомендації щодо можливої сфери їх застосування.

 

 Лікар з радіаційної гігієни 

ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України»                 М.О.Бондар