Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями

      4 лютого світова громадськість відзначала  Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями.

     Кількість випадків раку щороку зростає у всьому світі. Така тенденція є і в Україні   – на різні форми раку хворіє мільйон українців. Актуальною в державі є не лише проблема доступності до лікування та профілактики раку, а й стійка онкофобія у суспільстві. Дуже часто люди з діагнозом рак стикаються з явищем відчуження, нерозуміння оточуючих, втратою звичного кола з друзів, знайомих, родичів. Не рідкісні випадки застережного ставлення до людей з таким діагнозом.

    Онкофобія виражається і в тому, що люди не хочуть проходити специфічні обстеження – онкоскринінг, боячись почути слово “рак”. Проте існує ряд ознак передракових станів і можна було б вчасно звернутись до лікаря, попередити захворювання, але страх відтягує і час звернення до лікаря, і лікування хронічних захворювань, які можуть привести в подальшому до онкодіагнозу.

     Більше 1 млн громадян України хворіють на рак. Ризик захворіти раком має кожний 4 чоловік, та кожна 6 жінка. Найважливішим фактором, що сприяє виліковності хвороби є діагностування та лікування будь-якого виду раку на ранніх стадіях. Щоби знизити показники смертності вкрай важливо уважно ставитися до власного здоров’я та  здоров’я близьких, регулярно проходити елементарні профілактичні огляди та не зволікати, коли виявлені злоякісні утворення на передракових стадіях

     Однією із ключових позицій у боротьбі проти раку є профілактика і рання діагностика. Доведено, що у третині випадків раку можна запобігти.

   Основні рекомендації щодо профілактики:

   КИНЬТЕ КУРИТИ

   За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають від раку, який виник внаслідок куріння. А відмовившись від куріння, ви зменшуєте ризик раку на 70%.

    Курці, незалежно від віку і статі, у зоні високого ризику розвитку раку. Найчастіше куріння провокує рак легенів, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунку і шийки матки. Навіть пасивні курці, які не курять, але вдихають дим, ризикують отримати рак легень, а бездимний тютюн (жувальний або нюхальний) найчастіше викликає рак стравоходу і підшлункової залози.

ВІДМОВТЕСЬ ВІД АЛКОГОЛЮ

    Безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує. Але існує пряма залежність ризику раку від доз алкоголю: що більше спиртних напоїв ви вживаєте, то вищим стає ризик раку.

    Найчастіше рак, спричинений вживанням алкоголю, з’являється у чоловіків. Але це пов’язано не з тим, що жіночий організм більш стійкій, а з тим, що за статистикою чоловіки частіше зложивають алкоголем. Найчастіше внаслідок раку виникає рак ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, печінки, прямої кишки і молочної залози.

ДОТРИМУЙТЕСЬ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

    Регулярна фізична активність, підтримка здорової ваги тіла, а також правильне харчування – це ті прості речі, що рятують життя. Доведено, що існує зв’язок між надмірною вагою, ожирінням і багатьма типами раку – стравоходу, ободової і прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки і нирок.

   Правильно харчуйтесь, щоб зменшити ризик виникнення раку. Передусім у щоденний раціон мають входити фрукти і овочі, а від великої кількості червоного м’яса і м’ясних консерв краще відмовитись.

   Регулярна фізична активність надасть не лише додатковий захист від раку, а й покращить здоров’я в цілому.

ЗДІЙСНЮЙТЕ ПРОФІЛАКТИКУ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ

   Нерідко рак виникає внаслідок інфекційних захворювань.

   Вірусний гепатит В і С може призвести до розвитку раку печінки, вірус папіломи людини стати причиною раку шийки матки, бактерія Helicobacter pylori підвищує ризик розвитку раку шлунка. Профілактичні заходи включають вакцинацію та профілактику інфекційних і паразитарних захворювань.

ЗАХИЩАЙТЕ ШКІРУ ВІД УЛЬТРАФІОЛЕТУ

   Ультрафіолетове випромінювання, зокрема – сонячне, провокує всі основні типии раку шкіри – різні види карциноми та меланому. Влітку обов’язково викристовуйте сонцезахисні засоби, які захистять шкіру від пагубного впливу. Канцерогенними також є пристрої для штучної засмаги.

ПРОХОДЬТЕ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ

   Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Так, наприклад, рак молочної залози  на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях.

Інформація з сайту МОЗ України.

 

 

 

Пошук