Про захворювання кишковими найпростішими

загружено (1)

   За останнє десятиріччя в Україні відбувається зростання кількості осіб з імунодефіцитом різного по­ходження, в тому числі з ВІЛ-інфекцією. Важливою проблемою охорони здоров’я стають інфекційні зах­ворювання, спричинені кишковими найпростішими, які викликають такі захворювання, як криптоспоридіоз, бластоцистоз, лямбліоз, ізоспороз та інші.

   Кишкові найпростіші – це одноклітинні організми, які існують у вигляді вегетативної стадії в кишечнику людини і спричиняють серйозні захворювання кишковика. При виділенні їх назовні, вегетативна форма перетворюється в цисту – клітину, яка покрита оболонкою і тривалий час може виживати в зовнішньому середовищі. При попаданні цисти в організм людини, вона перетворюється в вегетативну форму.

   Хвороба може протікати  як гостра кишкова інфекція, або як тривале носійство. Гостра форма супроводжується діарейним синдромом, симптомами інтоксикації, нудотою, блюванням, іноді зневодненням організму, втратою маси тіла, алергічними проявами. Тривале носійство характеризується періодичними загостреннями хвороби. Паразитами уражається тонкий кишківник, товстий кишківник або весь кишківник від шлунка до прямої кишки. Іноді уражаються жовчний міхур та жовчовивідні шляхи, трахея, бронхи та легені.

   При нормальному імунному статусі захворюван­ня триває від 3 до 30 діб (в середньому 12-15 діб). У хворих з порушенням імунітету захворювання мають затяжний перебіг, характеризуються тривалою депресією, зневодненням, втратою маси тіла або три­валим носійством. Для хворих на СНІД криптоспоридіоз може бути причиною смерті.

   Найбільш страждають на захворюваність кишко­вими найпростішими діти. Серед хворих з розладами травного тракту невизначеної етіології криптоспоридії виявляються у 2,9 % дітей, а лямблії і бластоцисти майже у 30% дітей.

   В Житомирській області щорічно при планових обстеженнях дітей дитячих дошкільних закладів, учнів шкіл та неорганізованих дітей виявляється близько 2,0-2,5 тисяч осіб, інвазованих кишковими найпростішими.

   Заразитися кишковими найпростішими можливо так, як і кишковими інфекціями, а саме при недотриманні правил особистої гігієни. Факторами передачі інвазії можуть бути вода, харчові продукти, руки, пил тощо, забруднені цистами кишкових найпростіших.

   З метою профілактики захворювань рекомендується проводити дослідження фекалій на кишкові найпростіші, бажано щорічно,  при планових диспансерних обстеженнях, при оформленні дітей у дитячі заклади та хворим з розладами шлунково-кишкового тракту, алергічними проявами, тощо.

   Для правильної та своєчасної постановки діагнозу можна звернутися в паразитологічну лабораторію Державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Житомир, вул. В.Бердичівська,64.

 

 

 

Зав. паразитологічною лабораторією

ДУ «Житомирський обласний

лабораторний центр МОЗ України»                                     Білошицька І.Г.