Україна – серед 16-ти країн з високим ризиком спалаху поліомієліту.

1122

Загрозу поліомієліту як у світі, так і в Україні складно переоцінити. Є три ендемічні країни, де циркуляція дикого вірусу поліомієліту досі не припинена, це Пакистані, Афганістані, Нігерії.

Ризик поширення поліомієліту в Україні значно підвищується у зв’язку з поширенням вірусу на  Середньому Сході та продовженням епідемії у Афганістані, Нігерії  та Пакистані,  а також частим переміщенням людей та низьким рівнем вакцинації в Україні.

В чотирьох країнах – Гвінеї, Лаосі, М’янмі та на Мадагаскарі – зараз ведеться боротьба зі спалахами поліомієліту. Ще шістнадцять країн знаходяться під великим ризиком його повернення через низький рівень імунізації та недоліки в епідеміологічному нагляді. Серед них і Україна. В 2013 році Україну було віднесено до країн з високим ризиком виникнення паралітичних форм поліомієліту.

Згідно з опитуванням, лише 18% українських матерів вважають поліомієліт дуже небезпечним захворюванням і тільки 27% знають про те, що він спричинює параліч.

Нагадаємо що поліомієліт це гостре вірусне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та характеризується переважним ураженням ЦНС з виникненням парезів і паралічів. Основними  шляхами  передачі є фекально-оральний, контактно-побутовий, водний та повітряно-крапельний. Фактори передачі є харчові продукти, предмети догляду, мухи. Для поліомієліту характерна сезонність літньо-осіння. Частіше хворіють діти віком від 6 місяців до 5 років. Після перенесеного захворювання залишається стійкий типоспецифічний імунітет.

Єдиним ефективним заходом для запобігання розповсюдження «дикого» поліовірусу є своєчасне щеплення. Щоб бути захищеним кожна дитина з 2-х місячного віку до 16 років повинна отримати 6 щеплень Для того, щоб звести до мінімуму ризик активізації циркуляції вірусу в нашій країні і пов’язаних з цим наслідків, необхідно щоб показник охоплення дітей щепленнями проти поліомієліту становив 95%. Починаючи з 2009 року цей показник став коливатися від 37 до 51%, саме через це в 2015році стався спалах поліомієліту на Закарпатті та нашу країну внесли до списку ВООЗ, як країна неблагополучна щодо поліомієліту.

З метою моніторингу за циркуляцією поліовірусів серед населення і в об’єктах довкілля, а також етіологічного розшифрування випадків захворювань з неврологічними симптомами, та при спалахах невстановленої етіології  вірусологічною лабораторією ДУ«Житомирський лабораторний центр»  безкоштовно проводяться дослідження  як і клінічного матеріалу від хворих та здорових людей так і дослідження проб стічних вод, води з відкритих водоймищ, питної води та продуктів харчування.

За 10 місяців 2017 року вірусологічною лабораторією обстежено 253 особи на ентеровірусні інфекції, з них 52 – хворих осіб, 50 осіб контактних по гострому в’ялому паралічу, та 151 здорова дитина дитячих навчальних закладів області.

В поточному році досліджено 253 проби стічної води, 16 проб води з відкритих водойомів та 6 проб питної води. За результатами досліджень вірус поліомієліту не виявленою.

Без ефективного епідеміологічного нагляду,  який являється фундаментом всієї роботи по ліквідації поліомієліту неможливо визначити  де і як циркулює поліовірус чи підтвердити його відсутність.

Проблемні питання щодо ліквідації поліомієліту в нашій країні та в світі в цілому є надто великі над якими працює декілька організацій: Rotary International, ЮНІСЕФ, ВООЗ та попри проведені багаторічні заходи щодо ліквідації поліомієліту у світі, поки що їм не вдалося повністю ліквідувати поліомієліт.

Поліомієліт – невиліковне захворювання, йому можна тільки запобіг­ти. Введення поліомієлітної вакцини відповідно до ка­лендаря щеплень захистить вашу дитину на все життя!

 

 

 

лікар-епідеміолог відділу епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань

Донченко Н.М.