Грип на порозі

   Грип та ГРВІ залишаються однією з найбільш актуальних проблем охорони здоров’я. Епідеміологічний нагляд за грипом та ГРВІ здійснюється починаючи з кінця вересня та закінчуючи серединою травня на всіх адміністративних територіях області.

   В епідемічний період обласним лабораторним центром здійснюється моніторинг захворюваності населення та вірусологічний моніторинг циркуляції збудників серед населення, моніторинг заходів специфічної профілактики  та протиепідемічних заходів.

   За результатами аналізу даних, що отримані з лікувально-профілактичних закладів в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2016 – 2017 років, що минув перехворіло 188293 особи, в тому числі захворіло 128440 дітей, що становить 68%.

   Рівні захворюваності по області були дещо вищі за середньо державний  (14861,3 на 100 тис. населення  по області  проти 14616,2 – по Україні). Всього захворіло 14,9% населення (по Україні 14,6%).

   Епідемічний сезон 2016-2017 мав найбільш ранній початок та найбільш ранній спад захворюваності в порівнянні з минулими майже 5 сезонами (з 49 тижня по 52 тиждень, тобто наприкінці 2016 року). Сезон характеризувався середньою інтенсивністю епідемічного процесу, як і всі попередні 5 сезонів.

   Летальних випадків по області не було (по Україні – 31 випадок, найбільша кількість Львівська та Запорізька області).

Віруси грипу А (Н3N2) сезонний були домінуючими на протязі сезону як по Україні так і по області.

   В Україні в цілому, зокрема в нашій області епідеміологічна ефективність імунізації проти грипу не впливає на зниження захворюваності населення, а залишається індивідуальною профілактикою. Проти грипу по області щеплено 0,7% населення, по Україні 0,3% (згідно рекомендацій ВООЗ щепленнями проти грипу має бути охоплено більше 20% населення), в т.ч. 75 % із груп ризику.

   На підставі загальних результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що циркулюватимуть у Північній півкулі в сезоні 2017 – 2018 років:

– A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – подібний вірус,

– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,

– вірус B/Brisbane/60/2008.

   Саме штам Мічиган найбільше турбує фахівців з Міністерства охорони здоров’я. Причини: слабкий імунітет до цього штаму і низький відсоток охоплення вакцинацією населення на тлі погіршення соціально-економічної ситуації в Україні.

   Ґрунтуючись на багаторічному досвіді спостереження за грипом, на даних про стан  напруги  імунітету до грипу у здорових осіб, дуже низькому охопленні вакцинацією серед населення в попередні сезони, погіршенні соціально-економічної ситуації в Україні та  враховуючи дані  ВООЗ  щодо штамів вірусів грипу, що ймовірно циркулюватимуть в сезоні 2017 – 2018, у новому сезоні  2017 – 2018 можна очікувати збільшення кількості захворілих на 14 %.

   За оперативними даними відділу епідеміологічного нагляду (спостереження ) та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Житомирський ОЛЦ МОЗ України»  на 45 тижні епідсезону 2017-2018рр. відмічається незначне зростання  рівнів захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Всього захворіло 5049 осіб, показник на 100 тисяч населення становить 406,8, що на 2% вище показника минулого тижня та на 12% нижче епідемічного порогу (462,8).  Серед захворілих 72% складають діти до 17 років.

   Грип у дітей – це інфекційна патологія з гострим перебігом, що відноситься до категорії висококонтагіозної, схильної до блискавичного поширення. Категорію підвищеного ризику по грипу становлять діти раннього віку. Епідемія грипу серед осіб дитячого віку супроводжується різким стрибком рівня смертності, внаслідок чого цю інфекційну патологію можна віднести не стільки медичної, скільки соціальної проблеми в усьому світі.
Якщо розцінювати частоту виникнення грипу у дітей, то слід зазначити, що вона значно переважає над захворюваністю серед дорослого населення.
Грип у дітей в неонатальному періоді відрізняється підвищеним ризиком формування бактеріальних ускладнень, що розвиваються у будь-якому періоді патогенезу.

   Вірусологічною лабораторією обласного лабораторного центру продовжується вірусологічний моніторинг за циркуляцією збудників, що викликають захворювання. Найчастіше захворювання  були викликані   Rs – вірусами – 50%, аденовірусами  –  33% та парагрипом – 16,6%.  Вірусів грипу не виявлено.

   В цілому  епідемічна ситуація щодо захворюваності на грип та ГРВІ в Житомирській області відповідає середньорічному рівню для відповідної пори року, що дозволяє проводити вакцинацію серед дорослого та дитячого населення в повному обсязі, імунітет після введення вакцини формується протягом 7-14 днів. . А завдяки масовій вакцинації кількість летальних випадків скорочується майже в два рази.

   ДУ «Житомирський обласний лабораторний  МОЗ України» захистив своїх працівників від грипу та його ускладнень. 14 листопада 2017 року в приміщенні установи розпочалася вакцинація проти грипу. Щеплення проводять всім працівникам, з метою профілактики та забезпечення формування колективного імунітету.

Изображение 002 Изображение 007 Изображение 008   З метою підготовки до можливих епідеміологічних ускладнень в сезоні захворюваності на грип та ГРВІ 2017 – 2018 років рекомендуємо:

  1. Забезпечити готовність закладів охорони здоров’я до роботи в осінньо-зимовий період (засобів захисту органів дихання; лікарських, імунобіологічних, дезінфекційних засобів та препаратів тощо); провести корегування планів роботи щодо своєчасної організації та впровадження профілактичних протиепідемічних заходів, направлених на попередження можливих епідемічних ускладнень від грипу та ГРВІ.
  2. Керівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, захисту державного кордону, виконання кримінальних покарань, установ, організацій та підприємств незалежно від форм власності забезпечити проведення специфічної профілактики грипу.
  3. Розпочати вакцинацію проти сезонного грипу у жовтні-листопаді поточного року; забезпечити 75,0 % обсяг профілактичними щепленнями проти грипу осіб із груп медичного, епідемічного та професійного ризику з метою уникнення ускладнень від хвороби та можливих летальних випадків.
  4. Провести навчання медичних працівників з питань епідеміології, клініки, диференціальної діагностики, лікування і профілактики грипу та звернути увагу на збір епідемічного анамнезу в осіб, які перебували в країнах, де реєструвались захворювання, викликані вірусами грипу з пандемічним потенціалом.
  5. Громадянам слід пам’ятати, що дотримуючись кількох простих речей можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії: уникати скупчень людей, користуватись одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, слідкувати за чистотою рук, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками.

 Зав. відділом епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики

інфекційних захворювань                                                      Лутай Т.О.