Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

          Сьогодні стартує Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків.

        Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала нову класифікацію антибіотиків і оновлений Перелік основних лікарських засобів, до якого також були внесені препарати для лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу, гепатиту С, туберкульозу та лейкемії.

        Експерти ВООЗ розділили антибіотики на три категорії: доступу, спостереження, резерву, а також склали рекомендації щодо умов призначення препаратів кожної з них. На цьому етапі категоризація стосувалася тільки антибіотиків, які використовують для лікування 21 найпоширенішої загальної інфекції. Зміни внесено з метою забезпечити наявність необхідних антибіотиків і сприяти правильному їх підбору для лікування інфекцій. У ВООЗ очікують, що нова класифікація покращить результати терапії, сповільнить розвиток бактерій, стійких до лікарських засобів, та збереже ефективність антибіотиків «останньої надії», котрі приходять на допомогу тоді, коли всі інші засоби не діють.
Тема кампанії в цьому році – Перед тим як приймати антибіотики, проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем охорони здоров’я.

      clip_image001

          Цей тиждень з’явився не просто так. Це виклик глобальній проблемі формування стійкості до антибіотиків. Проблемі, яка поставила людство перед вибором. Або очікувати на жахливу катастрофу від стійкої до антибіотиків бактерії (“superbug”), яка у найближчі 35 років вб’є більше 300 мільйонів людей. Або діяти!

         Ми вибрали другий варіант. Діяти!

         Ми хочемо оптимізувати використання протимікробних засобів у побуті, в системі охорони здоров’я та тваринництві. Не можна допустити, щоб людство знову невдало розпорядилося одним із найбільших коли-небудь зроблених світом відкриттів.

         Ми закликаємо розпочати приймати  антибіотик за рецептом лікаря! Чому? Тому, що антибіотики поділяються на декілька поколінь. Коли лікар виписує антибіотик, він розпочинає від самого простого, просуваючись до більш складного. Найбільш складні, нове покоління, призначаються не всім, це вже так звані антибіотики резерву. Вони, в першу чергу, для відділень реанімації та інтенсивної терапії.

         Коли лікар ставить діагноз, він обов’язково враховує всі клінічні підстави для призначення антибіотику, оцінює при цьому користь та шкоду від такого призначення.

         Звідки хворий може знати антибіотик якого покоління йому потрібен у даний момент? Та й чи потрібен він йому взагалі. Інтернет чи порада друга, якому колись призначив лікар саме цей препарат? На сьогодні, Україна, мабуть, єдина з країн Європи, де в будь-якій аптеці, без рецепту, можна купувати антибіотики кілограмами. При чому без різниці які.

         Хочеш відразу сильні препарати груп резерву, будь-ласка. Зазвичай такі й продають в аптеках. Адже комусь цікаво продати щось більш вартісне, а комусь доречно отримати щось більш широкого спектру дії, яке вбиває все й дуже швидко.

         А завтра виникне в цього хворого ускладнення, сепсис, наприклад, і буде йому потрібен антибіотик четвертого покоління. А цей антибіотик вже може не допомогти, адже до нього в збудника виникла резистентність. І хто в цьому випадку винен?

          В очах близького оточення пацієнта, який свого часу нехтував вказівками та вживав антибіотики при першому чихові, винним завжди буде лікар. Не зберіг життя. А він, у цій ситуації зробив усе можливе.

Багато нас, українців, переконані, що антибіотики допомагають вилікувати застуду та грип. Інші помилково вважають, що можна припинити вживати антибіотики при перших ознаках покращення стану, а ті що залишаться використати іншого разу. А це все призводить до того, що бактерії стають стійкими до протимікробних засобів.

         Антибіотик за рецептом! Ми розуміємо – буде складно.

         Небажання очікувати в черзі – одна із основних причин, чому хворі не звертаються до лікаря. Адже погодьтеся, що набагато простіше зайти до аптеки з яскравими вітринами, де привітний фармацевт швидко порадить необхідний, на його думку, препарат.

          Створити умови для пацієнтів, щоб вони могли швидко, без черг, потрапити на прийом до лікаря та отримати кваліфіковану медичну допомогу і адекватне лікування. Це основне завдання реформи охорони здоров’я. Це складова успішного запровадження рецептурного відпуску антибіотиків.
Ми знаємо, що у фармацевтичної промисловості немає стимулів для виведення нових антибіотиків на ринок з багатьох причин, до деяких з них причетні медичні працівники і фахівці громадського здоров’я. Основна причина – це наша нездатність боротися з масовим неправильним використанням таких ліків.

          Навіщо промисловості витрачати значні суми грошей в розробку нового протимікробного препарату, якщо його нераціональне використання призведе до його неефективності ще до того, як окупляться інвестиції.

На підтримку розраховувати не варто.

          Постантибіотикова ера, в дійсності, означає кінець тієї сучасної медицини, яку ми знаємо. Такі поширені стани, як стрептококове запалення горла або подряпина на коліні дитини, зможуть знову приводити до смерті. Вже за кілька років антибіотики можуть не допомагати при більшості хвороб. Відтак пневмонія, гонорея, туберкульоз та післяопераційні ускладнення стануть смертельними для людства.

          Давайте не зволікати! Розпочнемо приймати антибіотик відповідально – тільки за рецептом лікаря! Допоможи зберегти медицину ефективною!

 

 

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань Лутай Т.О.

за посиланнями

Publichealthblog