Епідемічна ситуація з кору в області.

Окіррррхоплення щепленнями дитячого та дорослого населення в Україні останнє десятиліття критичне. За повідомленнями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в 2016 році стан вакцинації в Україні знаходився на рівні таких країн як Центральноафриканська Республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Нігерія, Сомалі, Південний Судан, Сирійська Арабська Республіка. Показник охоплення щепленнями становив менше 50%.

          Вже на сьогодні є наслідки незадовільної роботи з імунізації: в поточному році в Україні триває спалах кору, інфекції, що має високу сприйнятливість серед не щеплених осіб. В нашій області в період з серпня по жовтень місяць зареєстровано 6 випадків кору, з них у 4-х  захворілих відсутні щеплення. Фахівці обласного лабораторного центру стурбовані можливим подальшим швидким розповсюдженням інфекції, єдиним ефективним засобом попередження якої є вакцинація.

        Що потрібно знати про кір?

        Кір – небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

        Вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і за 4 дні після появи у неї висипу.

         Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

        При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.

         Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити ускладнення – запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт),  пневмонію,  діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті.

         Захворювання на кір під час вагітності також може мати серйозні наслідки для здоров’я жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

         Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист від кору  – вакцинація. В області є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК).  Вона безпечна, ефективна, і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина повинна отримати дві дози КПК вакцини.

        Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.

        Відмовляючись від вакцинації – ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

Зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань

Лутай Т.О.