Кліщі, які викликають алергічні захворювання!

      clip_image002 За останні десятиріччя суттєво зросли алергічні захворювання серед людей і медиків тривожить їх подальше збільшення. Тому й не дивно, що вчені активно вивчають причини розвитку алергічних реакцій у людей. Чинники, що викликають алергію, називають алергенами, і серед них особливе місце належить мікроскопічним пиловим кліщам та продуктам їх життєдіяльності. Учені стверджують, що пилові кліщі викликають 25% усіх випадків алергій і 50% всіх астматичних захворювань.

        Побутовий пил містить багато неорганічних та органічних частинок, зокрема, пісок, текстильні та паперові волокна, шерсть тварин, волосся, цвіль, лупу, насіння та пилок рослин, які самі по собі можуть викликати алергію. Однак “головним” з побутових алергенів є кліщ домашнього пилу, алергія на яких проявляється у вигляді кон’юнктивіту, алергічного нежиттю – риніту, різноманітних дерматитів, екземи, а також бронхіальної астми.

        Алергенні кліщі дуже дрібні (їх розмір становить 0,1 – 0,5 мм) і невидимі неозброєним оком. В 1 г пилу може міститися від 200 до 15 тис. екземплярів. Вони стійкі до змін температур, перезимовують у неопалюваних приміщеннях і дають різке збільшення чисельності, коли ці приміщення добре прогріваються до + 20 °С, при вологості повітря 70-80 % та за відсутності ефективного провітрювання, алергенні кліщі розмножуються без особливих перешкод, особливо у весняний та осінній періоди, що збігається з загостренням ряду алергічних захворювань і може бути обумовлено присутністю алергенних кліщів у приміщеннях. Через рік потомство однієї самиці може нараховувати 5 млрд. кліщів. Особливо сприятливі умови для розвитку кліщів створюються в пір’ї та ваті, які добре вбирають вологу і зберігають тепло. Вони живляться рештками епідермісу людини, лусочками, волосками. У пил вони потрапляють із ковдр, матраців, подушок, постільної білизни, з м’яких меблів, килимів. Дрібні фрагменти кліщів і продукти їхньої життєдіяльності (особливо, фекальні частки) мають виняткову здатність викликати алергію. Піднявшись у повітря, ці алергени подовгу не осідають, а при вдиханні потрапляють до нас у дихальні шляхи.

         Поширені кліщі не лише у помешканнях людей, але і в готелях, лікарнях, санаторіях, дитячих садках, дитбудинках, у приміщеннях служб сервісу – хімчистках, перукарнях і т.д. Пилові кліщі не помітні неозброєним оком, тому їх наявність визначають фахівці під мікроскопом. Найбільшу роль в розвитку алергійної патології людини відіграють кліщі родини Пірогліфід.

          Щорічно спеціалісти ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я» досліджують побутовий пил із дитячих дошкільних, лікувальних закладів, комунальних об’єктів, зокрема, перукарень, а також із осередків алергічних захворювань, і при цьому дуже часто виявляють алергенних кліщів. Так, на протязі 2013-2016 років процент виявляємості алергенних кліщів складав – в ДДЗ 6,4 %, школах-інтернатах 11,9  %, дитячих будинках – 15,6 %, перукарнях – 3,5 %, житлових помешканнях – 21 %.  Домінуючими є кліщі родини Pyroglyphidae, Dermatophagoides pteronyssinus.

          Отже, знаючи свого невидимого ворога, людям, хворим або схильним до алергічних захворювань, необхідно дотримуватись відповідних рекомендацій. Потрібно максимально зменшити наявність у помешканні таких накопичувачів пилу, як килими, м’які меблі, масивні штори, кімнатні квіти, книги, м’які іграшки. Усі поверхні мають бути легкодоступні для прибирання. Кімнати потрібно часто провітрювати, робити вологе прибирання, а у разі виявлення алергенних кліщів слід застосовувати для прибирання 10-20% розчин кухонної солі. Особливу увагу варто приділяти постіллю. Подушки з пір’я, старі ковдри, матраци замінити на синтетичні, які можна прати в гарячій воді і не рідше, як раз в рік здавати в хімчистку та періодично просушувати  на сонці та морозі. Ультрафіолетове проміння не тільки згубно впливає на живих кліщів, але і знищує кліщовий алерген. Це особливо важливо, оскільки мертві кліщі, як і живі, є джерелом алергену. Не тримайте домашніх тварин (собак, котів) у квартирі, оскільки лупа тварин – додаткове джерело живлення для кліщів. Ванну кімнату також тримайте сухою, частіше провітрюйте – і непрохані квартиранти не дошкулятимуть Вам у Вашій оселі.

         Для проведення обстеження вашого помешкання, отримання консультації та рекомендацій по боротьбі з пиловими кліщами звертайтесь в паразитологічну лабораторію ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я» за адресою: м.Житомир, вул. В.Бердичівська,64. Лабораторія проводить дослідження  побутового пороху на наявність алергенних та інших кліщів по прейскуранту, згідно  Постанови КМУ  №  662  від  11.05.2006р.

 

Ентомолог

паразитологічної лабораторії                                           Л. С. Денисюк