Стан води питної з джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в Житомирській області по результатах лабораторних досліджень за 9 місяців.

   Безпечність води, що споживається населенням нашого регіону, має один з визначальних впливів на збереження та зміцнення здоров’я. Забруднена питна вода викликає 70 – 80 % всіх наявних захворювань, які на 30 % скорочують тривалість життя людини. Не секрет, що не задовільна якість питної води є однією з причин виникнення інфекційних (вірусного гепатиту, черевного тифу, ротавірусної інфекції тощо) та неінфекційних (патології травної, серцево –судинної, ендокринної системи тощо) хвороб.

   З метою попередження негативного впливу на здоров’я  населення нашої області Державна установа «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» відповідно до повноважень здійснює постійний лабораторний контроль та моніторинг за якістю питної води. Водопостачання області здійснюється з 465 водопроводів, більшість з них знаходиться в незадовільному стані, що позначається на якості питної води. На жодному з цих водопроводів не застосовуються сучасні методи очистки та знезараження питної води, крім декількох водопроводів.

   За 9 місяців 2017 року ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» та його структурними підрозділами було досліджено 1860 проб води питної з джерел централізованого водопостачання за санітарно – хімічними показниками та 1747 проб за мікробіологічними показниками , з яких 474 проби (25,5%)  не відповідають вимогам санітарних норм та 118 проб (6,8%) за мікробіологічними показниками. Основними причинами невідповідності питної води гігієнічним вимогам є підвищений вміст заліза, марганцю, загальної жорсткості та кольоровості, що є ознаками забруднення, застарілою технологією очищення та зношеністю технологічного обладнання і водогінних мереж.

   Надлишок заліза викликає захворювання крові, печінки та підшкірної клітковини, а також може викликати анемії. Марганець чинить вплив  на ферментаційну активність та ліпідний обмін. За надлишку марганцю у воді фіксуються порушення функціонального стану центральної нервової системи, анемія, захворювання щитовидної залози, карієс, камені у нирках та сечоводах, остеоартроз.

Централізованим  водопостачанням забезпечено лише 40% населення. Решта населення споживає воду з колодязів, каптажів та локальних свердловин, які внаслідок використання незахищених поверхневих водоносних горизонтів (ґрунтових вод) та, зазвичай, незадовільного їх санітарно – технічного стану не гарантують епідемічної безпеки людей.

   Основним  забруднювачем води, який має значне значення для здоров’я людини, є нітрати, а за бактеріологічними показниками Е.coli. Тому  дослідження цих показників є найбільш важливим під час визначення якості води та придатності її для споживання людиною. Найбільше такої води за бактеріологічними показниками в нецентралізованих джерелах Любарського (50 %), Баранівського (48,6 %), Бердичівського (22,8 %),Коростишівського (43,2%) , Олевського (46,2 %) та Житомирського (43,6%) районів, за санітарно – хімічними показниками в Лугинському (78 %), Баранівському (77,8 %), Любарському (76,5 %), м. Житомирі (52,7 %), Житомирському  (56,4 %),  Романівському  (50%) та Бердичівському (55,6 %) районах.

   Вживання води з нецентралізованих джерел водопостачання, які лабораторно не обстежені або вміст нітратів в яких перевищує гранично допустиму концентрацію, є небезпечним для здоров’я  людини, особливо немовлят. Якщо таку воду використовувати для приготування сумішей для годування дітей, це призведе до гострого нітратного отруєння та захворювання на водно –нітратну метгемоглобінемію, зниження загальної резистентності організму, що сприяє збільшенню рівня загальної захворюваності, зокрема інфекційними та онкологічними хворобами.

   Для запобігання  захворювання дітей на водно – нітратну метгемоглобінемію наполегливо рекомендую не використовувати воду з колодязів та природних джерел для вигодовування немовлят, а перш ніж використовувати таку воду для дітей, провести лабораторні дослідження на вміст нітратів та інших шкідливих речовин, особливо хвороботворних бактерій.

   З цього питання жителі області можуть звернутися до будь – якого структурного підрозділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», які є у кожному райцентрі області.

Отже, якщо ми вирішимо проблему питної води, ми вирішимо проблему здоров’я населення країни, а згодом і планети Земля.

 

Лікар-лаборант –гігієніст СГЛ                                                Залізко Т.П.