Стан інфекційної захворюваності в області за 9 місяців 2017 року

       У процесі діяльності лабораторний центр здійснює облік інфекційних захворювань та проводить епідеміологічне розслідування випадків та спалахів інфекційних хвороб.

      Епідемічну ситуацію в цілому в Житомирській області можна охарактеризувати як нестійку проте керовану, так як рівень захворювання  людей на інфекційні хвороби не перевищує середні багаторічні показники.

      Всього за 9 місяців 2017 року в Житомирській області зареєстровано 140339 випадків інфекційних хвороб, показник на 100 тисяч населення складає 10945,04, що на 11 % нижче аналогічного періоду минулого року. Зниження захворюваності відбулось в основному за рахунок грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.

       Не реєструвались випадки захворювань дифтерії, краснухи, черевного тифу та паратифів, зоонозних та особливо-небезпечних інфекцій (туляремії, сибірської виразки, бруцельозу, вірусних менінгітів, рикетсіозів, вірусних гарячок та вірусних геморагічних гарячок).

       В області актуальним є питання епідемічної ситуації з кишкової групи інфекцій ( захворювання, що передаються через їжу та воду). В порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась кількість спалахів. Проте необхідно відмітити зростання рівнів захворюваності гастроентероколітами та дизентерією, досить високий рівень захворюваності сальмонельозом та вірусним гепатитом А.

       Так за завітний період поточного року зареєстровано 2 спалахи  кишкових інфекцій при яких постраждало 32 особи, в тому числі 29 дітей: спалах рота вірусної інфекції серед учнів Житомирської міської гуманітарної гімназії №23 ім. М.Й. Очерета; спалах вірусного гепатиту А серед жителів смт. Ємільчино.

       З метою локалізації та ліквідації епідемічних ускладнень створювались бригади із фахівців територіальних та структурних підрозділів обласного лабораторного центру, фахівців лікувально-профілактичних закладів. У вогнищах інфекції проводився комплекс протиепідемічних заходів, в тому числі  лабораторні дослідження.

      В Україні, в тому числі і в нашій області останнє десятиліття критична ситуація з питання імунізації населення. За повідомленнями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в 2016 році стан вакцинації в Україні знаходився на рівні таких країн як Центральноафриканська Республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Нігерія, Сомалі, Південний Судан, Сирійська Арабська Республіка. Показник охоплення щепленнями становив менше 50%.

      Через низький рівень охоплення плановими щепленнями підлягаючого контингенту дитячого населення в країні зареєстровано спалах кору,  відмічається нестабільна епідемічна ситуація з кашлюку.

       В області за 9 місяців 2017 року зареєстровано 3 випадки  кору, показник 0,23. Всі випадки реєструвались в місті Житомир у дітей 13, 2 та 8 років. У двох захворілих  не було жодного щеплення.

        З початку  року зареєстровано 74 випадки  кашлюку (показник на 100 тис. населення  5,77).  Групою ризику по захворюваності на кашлюк є діти до року та 1-4 роки. Серед захворілих 61% дітей не мають жодного щеплення.

        В серпні місяці 2017 року зареєстровано випадок правця у дитини 9 років. З анамнезу встановлено, що у дитини була колота рана стопи. За медичною допомогою з приводу травми не зверталась, термінова профілактика правця не проводилась. Імунітет проти правця на момент поступлення у відділення хворої дитини був відсутній. Клінічний перебіг захворювання  був дуже важкої форми.

        Викликає занепокоєння епідемічна ситуація з соціально-значущих інфекцій (ВІЛ-інфекції, туберкульозу) та особливо-небезпечних інфекцій.

        Зареєстровано за 9 місяців 2017 року 570 випадків захворювань на активний туберкульоз органів дихання, в т.ч. 16 випадків серед дітей до 17 років. Показник захворюваності на 100 тис. населення складає 44,5,  ріст на 13,1%.  Серед захворілих 386 осіб з бактеріовиділенням, тобто 70% випадків є найбільш небезпечними для оточуючих, що сприяє подальшому розповсюдженню інфекції.

        За звітний період поточного році  виявлено 343 нових випадків ВІЛ інфекції,  в т.ч. 65 дітей. Випадки  реєструвались  в усіх районах, крім Народицького. Зареєстровано 154 хворих на СНІД.

        Зареєстровано 74  випадки іксодового бореліозу в 9 регіонах області , в т.ч. 8 дітей, 1 випадок лептоспірозу та 1 летальний випадок лістеріозу, показник 0,08 на 100 тисяч населення.

       Розпочато моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ в епідемічний сезон 2017-2018 років. Всього з початку сезону зареєстровано 14524 випадки, в тому числі  10573 (73%) серед дітей .

Автор: зав. відділом епіднагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань      Лутай Т.О.