Рівень вакцинації дітей в Україні – найнижчий у світі

privivka

Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та UNICEF Україна  поряд з країнами Чад, Центральноафриканська республіка, Нігерія, Екваторіальна Гвінея, Сомалі, Сирія, Південний Судан увійшла до 8 країн із найменшими показниками вакцинації серед дітей. В 2016 році в цих країнах показник вакцинації дітей проти дифтерії-правця-кашлюку складав менше 50%. В зв’язку з незадовільними показниками охоплення щепленнями дітей проти кору, в першому півріччі 2017р. захворюваність на кір в Україні зросла в 70 разів.

За Календарем профілактичних щеплень, затвердженим МОЗ, дитина повинна отримати щеплення від таких хвороб:

 1. Гепатиту В.
 2. Туберкульозу.
 3. Кору.
 4. Паротиту.
 5. Краснухи.
 6. Дифтерії.
 7. Правцю.
 8. Кашлюку.
 9. Поліомієліту.
 10. ХІБ-інфекції (гемофільної інфекції).

Крім того, кожні 10 років доросла людина повинна отримувати щеплення від дифтерії та правцю.

Катастрофічною ситуація із щепленнями в Україні стала з двох причин:

 1. Через фактичну відсутність більшості вакцин впродовж декількох років (ситуація покращилася лише наприкінці 2016 року).
 2. Через небажання батьків робити щеплення своїм дітям.

На жаль, і в  нашій області показники охоплення щепленнями населення за 1 півріччя 2017 року надзвичайно низькі. Так, план вакцинації проти туберкульозу  дітей до 1 року виконано лише на 21,5%, старших 1 року – на 15,4%, вакцинації проти поліомієліту дітей до року – на 24%, ревакцинації у 18 місяців – на 32,7%, вакцинації проти дифтерії, кашлюка та правця дітей до року – на 25,5%, старших 1 року – на 28,6%, проти дифтерії та правця дітей 6 років – на 40,3%, старших 7 років – 29,6%, ревакцинація дорослого населення – на 17%, вакцинації проти кору, краснухи та паротиту – на 47,7%, дітей старших 7 років – на 28,8%. Тобто, в області склались сприятливі умови для виникнення спалахів інфекційних захворювань, які керуються засобами специфічної профілактики.

Експерти авторитетних міжнародних організацій нагадують урядам країн та, в першу чергу, батькам, що вакцинація є безпечним та ефективним способом захисту дітей від небезпечних інфекційних хвороб. На сьогодні завдяки імунізації щорічно вдається врятувати від дифтерії, кашлюку, правцю, кору та інших захворювань близько 2-3 млн. дітей на рік. У МОЗ стверджують, що всі необхідні вакцини є в наявності, слід лише прийти до свого лікаря та зробити необхідне профілактичне щеплення і до того ж, безкоштовно. Батьки повинні розуміти, що беруть на себе відповідальність за життя та здоров’я своєї дитини.