24-30 квітня 2017 року – Всесвітній тиждень імунізації

privivka

Щороку Всесвітній тиждень імунізації проводиться в останній тиждень квітня. Ця подія покликана сприяти активнішому використанню вакцин для захисту населення від інфекційних хвороб. Єдиним надійним заходом профілактики інфекційних хвороб є вакцинація.

На сьогодні питання вакцинації актуальне як ніколи, адже в світі нараховується 19,4 млн. невакцинованих дітей. Розширення доступу населення усіх вікових груп та верств відіграє ключову роль у досягненні Цілей розвитку тисячоліття. З метою забезпечення надійного захисту від інфекційних хвороб усі країни повинні звернути належну увагу на вакцинацію населення і забезпечити реалізацію конкретних напрямків програми імунізації в галузі охорони здоров’я.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють проведення імунопрофілактики населення є Закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Відповідно до «Календаря щеплень» в Україні проводяться щеплення проти десяти керованих інфекцій: дифтерії, кашлюку, кору, епідемічного паротиту, краснухи, поліомієліту, правця, гепатиту В, інфекцій, спричинених гемофільною паличкою, туберкульозу та за епідпоказами.

Всі профілактичні щеплення, що входять до «Календаря профілактичних щеплень», для громадян України є безкоштовними.

Щеплення проводяться всім дітям та дорослим, які не мають протипоказань до їх проведення (захворювання нервової системи, які прогресують, епілепсія, епілептичні синдроми із судомами 2 рази на місяць та частіше, імунодефіцити, злоякісні новоутворення, тощо). В кожному такому випадку призначення вакцинації або її відміна визначається імунологічними комісіями.

Профілактичні щеплення проводяться в спеціально обладнаних кабінетах лікувально-профілактичних закладів.

Здійснюються щеплення медичними працівниками, які володіють правилами організації і техніки проведення щеплень, надання невідкладної допомоги в разі виникнення небажаних реакцій та  які здають відповідні заліки і мають дозвіл.

Записи про проведені щеплення заносяться в медичну документацію: до індивідуальної для кожної дитини карти профілактичних щеплень (форма № 063/о), до медичних карток (форма № 112/о) та інші. В день призначення профілактичного щеплення, безпосередньо перед його проведенням, дитину оглядає лікар. Батьки дітей повинні дати згоду на щеплення. Не допускається проведення щеплень при наявності гострих проявів захворювання або загостренні хронічних захворювань.

Після проведення вакцинації за дитиною або щепленим дорослим проводиться медичне спостереження. Тільки в деяких випадках після проведення щеплення можуть виникати так звані місцеві реакції у місці введення препарату (набряк, почервоніння) та підвищення температури тіла. Про це батьки повинні бути обов’язково попередженні медичним працівником. При виникненні будь-яких реакцій на профілактичне щеплення необхідно термінового повідомити дільничного лікаря.

Відсоток зареєстрованих після щеплень реакцій в Житомирській області  не перевищує 3%. Ризик вакцинації є, але в порівнянні з ризиком виникнення інфекційного захворювання та його тяжких наслідків, мінімальний. Використання сучасних вакцин в країні, зокрема в нашій області, зменшує кількість можливих несприятливих подій після імунізації.

 

Необхідно завжди пам’ятати, що при проведенні щеплень виникає мінімальний ризик розвитку післявакцинальної реакції або ускладнення в порівнянні з тяжким перебігом інфекційної хвороби та ризиком виникнення ускладнень.

 

Пошук