Рекомендації населенню щодо профілактики парентеральних гепатитів в закладах охорони здоров’я та косметичних салонах

gepatit_C

Усі предмети та інструментарій, які контактують з біологічними рідинами (наприклад кров’ю) та слизовими оболонками Вашого організму, повинні бути стерильними!

Порядок проведення стерилізації інструментів в медичних закладах, стоматологічних кабінетах, салонах краси та татуювань, тощо, викладений в Державних санітарних нормах та правилах «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», які затверджені наказом МОЗ України №552 від 11.08.14р.

Методів стерилізації є декілька, але усі вони повинні забезпечувати повну відсутність мікроорганізмів на предметах та інструментах, на відміну від дезінфекції яка знищує тільки патогенних мікроорганізмів (а інші залишаються).

Вказані заклади зобов’язані періодично перевіряти якість проведення стерилізації шляхом проведення бактеріологічного дослідження стерильного інструменту.

Щоб переконатись у безпечності, з точки зору зараження вірусом гепатиту В та С, процедур та маніпуляцій, які планується провести, Вам необхідно дотримуватись простих правил:

  1. При зверненні в медичний заклад, стоматкабінет, манікюрний або тату-салон, у працівників потрібно запитати як у закладі проводиться стерилізація. В основному в таких закладах використовуються повітряні стерилізатори (сухо-жарові шафи), в яких стерилізація проводиться в режимі 180*С протягом 60 хвилин, що вказано на елементах управління приладом.

В окремих закладах (тату-салони, перукарні, стоматологія) використовують гласперленові (так звані шарикові) стерилізатори, але їх недоліком є одночасна стерилізація невеликої кількості (до 5-ти) інструментів.

Якщо на Ваше запитання працівники показують Вам ємкість для замочування, то вірогідніше за все стерилізація не проводиться.

  1. Зверніть увагу як зберігається стерильний інструмент. При стерилізації інструменту у відкритому вигляді (без пакування) він має бути використаний безпосередньо після стерилізації або бути викладеним в ультрафіолетовий бокс/камеру яка підтримує стерильність тривалий час. Стерильність інструменту, який стерилізувався в упаковці з паперу, зберігається до 3-х діб, а на упаковці проставляється дата стерилізації.

Перед початком процедури інструмент з стерильної упаковки виймається так, аби Ви це бачили (можна подивитися дату стерилізації). Але якщо Ви бачите, що інструмент просто лежить розкладений на столі, а також, якщо Ви не бачили як відкривалася стерильна упаковка – від процедури чи маніпуляції варто відмовитись.

  1. В сучасному світі широко використовується одноразовий інструмент, який простерилізований на підприємстві-виробнику. При використанні для Вашої процедури таких інструментів варто пересвідчитись,чи для Вас відкрита саме нова упаковка.
  2. При відвідуванні манікюрних кабінетів запропонуйте майстру для Вашої процедури використати Ваш власний набір інструментів.
  3. В стоматологічних, манікюрних кабінетах, тату-салонах, тощо вимагайте показати Вам результати самоконтролю якості стерилізації та, при можливості, відмовтесь від процедури у випадку відмови.

Пошук