Що необхідно знати про кір

kirКір – гостре інфекційне захворювання, яке проявляється гарячковою реакцією, катаральними явищами, висипкою на шкірних покривах та на слизових оболонках щік. Кір страшний тим, що його збудник може уражати центральну нервову систему, внаслідок чого виникає таке грізне ускладнення як запалення головного мозку, що часто закінчується смертю. При більш легкому ураженні центральної нервової системи людина одужує, однак за даними багатьох лікарів світу у таких людей часто виявляють чітко виражене пригнічення інтелектуального розвитку. Також до тяжких ускладнень корової інфекції відносяться пневмонія, отит. З початку введення вакцинації проти кору в Україні захворюваність на кір зменшилась більш ніж у 100 разів. Щеплення проти кору дозволило врятувати життя багатьом дітям. У довакцинальний період в Україні щорічно помирало близько 100 дітей.

Зараження кором відбувається при вдиханні з повітря найдрібніших крапель слизу, що містять віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини. Кір характеризується дуже швидким та легким розповсюдженням. Миттєва зустріч не імунної людини будь-якого віку з хворим на кір може призвести до захворювання.

Період від початку зараження до перших клінічних проявів (так званий інкубаційний період) при кору складає від 7 до 21дня. З останніх днів цього періоду заражена людина починає виділяти вірус. Захворювання починається з високої температури, головного болю, слабкості, нежитю, кашлю, кон’юнктивіту. Перші елементи висипу на шкірі з’являються за вухами і на обличчі, потім висип розповсюджується на тулуб і кінцівки. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності.

Діагноз кір встановлюється на підставі характерних клінічних симптомів та лабораторного дослідження сироватки крові хворого на 4-7 день від моменту появи висипу.

Єдиним засобом профілактики на даний час є вакцинація, що забезпечує захист від цієї інфекції. Згідно Календаря щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 11.08.2014 року №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні» планові щеплення проти кору проводяться дітям у віці 12 місяців та 6 років.

Проведений аналіз багаторічної захворюваності кором по Житомирській області свідчить, що на фоні різкого зниження рівнів захворюваності (з 1993 року) продовжується тенденція до періодичних епідемічних підйомів, останній з яких в області був в 2005-2006 роках.

В 2016 році випадки кору в області не реєструвались. Однак, в Україні перебіг епідемічної ситуації з кору в окремих регіонах вказує на чергове наростання епідемічного процесу. Так в 5 областях (Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій) спостерігається ріст захворюваності. В 2016 році в Україні реєструвались спалахи кору та летальний випадок кору у дорослого. Дані факти свідчать про зниження популяційного імунітету та є передвісниками наближення чергового епідемічного підйому кору в Україні.

Неблагополучна епідемічна ситуація з кору в Європейському регіоні. 16 країн ЄР залишаються ендемічними. Спалахи реєструвались в Боснії та Герцеговині, Німеччині, Казахстані, Киргизстані. З початку 2017 року за повідомленнями засобів масової інформація триває спалах кору в Румунії.

До уваги керівників дитячих дошкільних закладів: при виникненні вогнища кору у організованому колективі або за місцем проживання проводяться наступні протиепідемічні заходи: за контактними особами встановлюється медичне спостереження протягом 17-21 дня, в залежності від щеплювального статусу контактних осіб. Діти старші 1 року та особи у віці до 30 років, які не щеплені проти кору, не хворіли раніше на кір або не мають відомостей про щеплення за епідемічними показами, підлягають щепленням проти кору протягом 72 годин з моменту контакту з хворим. Протягом всього періоду спостереження, щоденно у приміщеннях проводиться вологе прибирання з застосуванням деззасобів та протяжне провітрювання. Не щеплені контактні діти не допускаються до відвідування дитячого організованого колективу з 8 по 17 день з моменту контакту з хворою особою.

Перехворілі кором допускаються до відвідування дитячих дошкільних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів після повного клінічного одужання, не раніше 10 днів від початку захворювання.

При появі будь-яких ознак захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря. В жодному разі не вдаватися до самолікування.

Шановні громадяни, варто пам’ятати, що вчасно зроблена вакцинація від кору гарантує безпеку і ефективність.

Пам’ятайте! Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, ви наражаєте її на високий ризик захворювання з можливими важкими ускладненнями.