Вакцинація дітей проти кашлюку, дифтерії, правця

AKDP (1)У світі існує два типи вакцин проти кашлюку: з цільноклітинним та ацелюлярним компонентом. Один тип, містить цілі убиті клітини збудника кашлюку і тому називається вакциною з цільноклітинним кашлюковим компонентом (далі – АКДП), а другий містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент (далі – АКаДП).

Міністерство охорони здоров’я України має досвід використання вакцин проти кашлюку, дифтерії та правця, на першому році життя з використанням вакцини як з ацелюлярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти зазначених інфекцій. Однак, як і при будь-якій вакцинації, можливий розвиток відповідних реакцій організму на щеплення.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я на підставі аналізу багаторічного досвіду застосування у світі вакцин АКДП та АаКДП з’ясовано, що вони можуть спричинити після проведення щеплень місцеві та загальні реакції, що зазвичай, виникають протягом першої доби після щеплення. Загальні реакції проявляються підвищенням температури тіла, дратівливістю, збудженням. Місцеві реакції проявляються болем, почервонінням, набряком та ущільненням. При застосуванні вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом тимчасові розлади стану здоров’я дітей виникають частіше та мають більш виражений характер. Вони тривають у переважної більшості випадків не довше 72 годин, минають самі по собі, інколи потребують для зменшення симптомів застосування жарознижуючих препаратів. У певній мірі загальні реакції свідчать про наявність реагування імунної системи щепленої дитини на введення вакцини, що у подальшому супроводжується утворенням в організмі захисту проти інфекцій та формуванням стійкого імунітету.

В Україні, як і в інших країнах, здійснюється постійний нагляд за безпекою вакцин, проводиться аналіз отриманої інформації про випадки несприятливих подій після імунізації (далі – НППІ). За результатами проведеного аналізу Державним експертним центром МОЗ України при застосуванні вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом у жовтні 2016 року було з’ясовано, що ці НППІ були передбаченими, оскільки про їх клінічні прояви та ймовірність виникнення зазначено в інструкції для медичного застосування. Частота зареєстрованих загальних та місцевих реакцій у жовтні 2016 року по Україні не перевищувала частоту реакцій, що реєструвалися протягом 2005-2015 років в Україні при застосуванні аналогічних вакцин АКДП.

Одночасно важливо зазначити, що на сьогодні проблема забезпечення вакцинами проти кашлюку із ацелюлярним компонентом існує для багатьох країн, що пов’язано з проблемами у виробництві цих вакцин та відповідно їх обмеженою кількістю на глобальному ринку.

Відповідно до національного календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії, правця та кашлюку проводять дітям: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення).

Перенесений раніше кашлюк не є протипоказанням до вакцинації і не відміняє необхідність її проведення дітям до досягнення ними віку 6 років 11 місяців 29 днів, згідно національного календаря профілактичних щеплень.

На відміну від реакцій після щеплення, що мають короткочасну тривалість та зникають без будь-яких наслідків, захворювання на кашлюк у не щепленої дитини може мати досить важкий перебіг та серйозні наслідки. Особливо важкий перебіг кашлюк має у дітей першого року життя. Частими його ускладненнями є зупинка дихання, запалення легенів, судоми.

Пам’ятайте! Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, Ви наражаєте її на високий ризик захворювання тяжкими інфекційними хворобами, що на сьогодні можна попередити своєчасним щепленням.