Комп’ютер та здоров’я людини

komp1Сьогодні персональні комп’ютери використовуються в процесі життєдіяльності мільйонами людей у всьому світі. В нашій країні комп’ютеризація приймає широкий розмах і сотні тисяч людей проводять більшу частину робочого дня і вільного часу перед екраном  монітора.

А чи безпечна для здоров’я людини така новітня технологія?

За науковими гігієнічними дослідженнями комп’ютерна техніка являється джерелом електростатичного, електромагнітного полів, які можуть негативно впливати на стан здоров’я людини і в першу чергу дітей та підлітків.

Проблема електромагнітного випромінювання, як результат роботи персонального комп’ютера, достатньо гостро стоїть через те, що комп’ютер має два джерела випромінювання, це монітор, особливо його бокові і задня стінки та системний блок в зоні дії яких тривалий час знаходиться  працююча  на них людина  (оператор).

Крім того, існують вторинні фактори, які посилюють цю ситуацію, до них можна віднести слідуючі: тісні приміщення, в яких сконцентровано безліч комп’ютерів, заниження або завищення рівнів штучного та природного освітлення, порушення режиму провітрювання, використання подовженого часу роботи за комп’ютером, відсутність умов працювати за комп’ютером на необхідній від користувача відстані, вимушена статична поза тощо.

Якщо рівень електромагнітного випромінювання монітора на електронно-променевих трубках в зоні користувача перевищує біологічно небезпечний рівень, то електромагнітні випромінювання портативних комп’ютерів типа Notebook та рідинно-кристалічні монітори  значно перевищують екологічні нормативи.

Ноутбук зазвичай розташовується ближче до користувача, отже, джерело випромінювання буде з більшою імовірністю впливати на області життєво важливих органів людини, тим більше, що деякі користувачі ноутбуків взагалі розташовують свій комп’ютер на колінах.

Тому не варто недооцінювати випромінювання ноутбука чи рідинно-кристалічного монітора.

До чого призводить шкідливий вплив комп’ютера?

Підвищений електромагнітний фон в значній мірі забезпечує вплив комп’ютера на здоров’я людини, особливо дітей.

На жаль сигнали про шкідливий вплив інтенсивних електромагнітних випромінювань  не відкладаються у свідомості більшості людей, не сприймаються ними. Це створює ілюзію нешкідливості впливу електромагнітного випромінювання комп’ютера.

Навіть відносно слабкі електромагнітні випромінювання чинять, як правило, неблагополучний вплив на тканини організму.

За науковими медичними дослідженнями відхилення від встановлених норм фізичних чинників, що утворюються комп’ютерами, при їх роботі можуть негативно впливати на стан імунної, ендокринної, репродуктивної систем, викликати розлади нервової та серцево-судинної систем, патологію зору і верхніх дихальних шляхів, опорно-рухового апарату, порушувати діяльність головного мозку. В першу чергу це стосується дитячого населення.

В результаті тривалої роботи за комп’ютером протягом декількох днів людина, не усвідомлюючи того, почуває себе стомленою, стає вкрай дратівливою, часто відповідає на питання однозначними відповідями, їй хочеться прилягти. Таке явище в сучасному суспільстві називається синдромом хронічної втоми і з медичної точки зору не піддається лікуванню.

В закладах освіти, офісах, приватних житлових приміщеннях підтвердити чи спростувати негативний вплив шкідливих факторів на здоров’я людини може лише лабораторне обстеження робочих місць користувачів персональних комп’ютерів.

На сьогоднішній день такі послуги  надає атестована лабораторія фізичних факторів  Державної  установи ”Житомирського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України“ (вул.В.Бердичівська,64). До таких досліджень відносяться інструментальні виміри електромагнітного та  електростатистичного полів, параметрів штучного освітлення, мікроклімату, шуму, вібрації на робочих місцях користувачів комп’ютерів.

Крім того, лікарі вказаної установи можуть надати кваліфіковані консультації щодо усунення недоліків при організації робочих місць користувачів комп’ютерів в разі незадовільних результатів інструментальних досліджень.

Слід пам’ятати, що цілковито нешкідливих комп’ютерів не буває.

Головна небезпека – у випромінюванні, це випромінювання електростатичного, електричного і магнітного полів. Хоча ці електричні і магнітні поля фізики називають слабкими, вплив на організм людини вони чинять досить сильний.

Шановні громадяни! Якщо вас цікавить рівень випромінювання комп’ютера звертайтесь до Державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» за тел.34-69-06 (лабораторія електромагнітних полів та інших фізичних факторів).

Лікар обласного

лабораторного центру                                         О. О. Сокур

Пошук