Оперативна інформація щодо забруднення води в річках Хомора та Случ у Баранівському районі

sluchЗ метою встановлення причини забруднення річок Хомора та Случ у Баранівському районі, за наслідками якого в області оголошено надзвичайну ситуацію природного характеру об’єктового рівня, з 23 березня 2016 року фахівцями санепідслужби області здійснюється моніторинг за якістю води в річках Хомора та Случ.

23.03.2016р. фахівцями санепідслужби відібрано та досліджено на відповідність гігієнічним нормативам за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками 4 проби води: з р.Случ на межі з Романівським районом;  з р.Хомора на межі з Хмельницькою областю; з місця впадіння р.Хомора у р.Случ; з місця впадіння р.Видолоч в р.Случ (територія м.Баранівка).

Згідно протоколів дослідження  вода з  р.Хомора на межі з Хмельницькою областю та з р.Хомора в місці впадіння у р.Случ  за мікробіологічними показниками не відповідає вимогам СанПіНу 4630-88  «Санитарные нормы и правила охраны поверхностных вод от загрязнения» по індексу ЛКП (лактопозитивних кишкових паличок), показник яких становить 24000 в дм3 води при допустимому не більше  5 000 в дм3.

За результатами санітарно-хімічних  досліджень встановлено невідповідність води  вимогам СанПіНу 4630-88  «Санитарные нормы и правила охраны поверхностных вод от загрязнения» за органолептичними показниками, вмістом зважених речовин та марганцю.

15.04.2016р. повторно проведено відбір проб річкової води. За результатами досліджень встановлено невідповідність досліджених проб вимогам санітарного законодавства за мікробіологічними показниками (з р.Хомора на межі з Хмельницькою областю, з місця впадіння р.Хомора в р.Случ, з р.Случ в районі мосту в м. Баранівка). За санітарно-хімічними показниками річкова вода також не відповідає гігієнічним вимогам, а саме:

– з  р.Хомора Баранівський район (межа з Хмельницькою областю) – вміст заліза складає 0,54 мг/дм3 при ГДК 0,3 мг/дм3;

– з місця впадіння р.Хомора в р.Случ – вміст заліза складає 0,51 мг/дм3 при ГДК 0,3 мг/дм3;

– з р.Случ (район мосту в м. Баранівка)- вміст заліза складає 0,51 мг/дм3 при ГДК 0,3 мг/дм3;

– з р.Случ Новоград-Волинський р-н (1км вище водозабору) – вміст заліза складає 0,41 мг/дм3 при ГДК 0,3 мг/дм3;

– з р.Случ в районі водозабору м. Новоград-Волинський- – вміст заліза складає 0,41 мг/дм3 при ГДК 0,3 мг/дм3.

18.04.2016р. при виїзді робочої групи в Баранівський район відібрано та доставлено в лабораторію ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» 2 проби річкової води, відібраної з контрольних точок:  з  р.Хомора Баранівський район (межа з Хмельницькою областю) та з місця впадіння р.Хомора в р.Случ (смт.Першотравенськ). За результатами досліджень річкова вода  не відповідає гігієнічним вимогам за органолептичними показниками: вода  сірого кольору, має затхлий запах, вміст зважених речовин перевищує допустимі показники більше ніж в 2,2 рази, марганцю – в 2,8 рази, показник хімічного споживання кисню перевищує допустимий показник від 1,6 до 2,2 рази.

Питна вода з водопровідних мереж м.Новоград-Волинський та м.Баранівка відповідає гігієнічним вимогам.

З метою посилення контролю за якістю питної води в містах Новоград-Волинський та Баранівка направлено доручення директору ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» та в.о.начальнику Новоград-Волинського міжрайонного управління щодо здійснення щоденного моніторингу якості питної води.

Ситуація щодо стану забруднення води в річках Хомора та Случ, а також щодо якості питного водопостачання в містах Баранівка і Новоград-Волинський  перебуває на постійному контролі Держсанепідслужби.