Всесвітній день здоров’я

zdorov

Цьогоріч Всесвітній день здоров’я присвячений боротьбі з діабетом.  У цей день Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася до світової спільноти із закликом: перемагайте діабет!

 У багатьох країнах світу епідемія діабету стрімко зростає. Особливо інтенсивно цей процес розвивається в країнах із низьким та середнім рівнем доходів. Однак це захворювання можна не лише успішно лікувати, а й попереджати розвиток паталогічного процесу.

Цукровий діабет належить до трійки захворювань (атеросклероз, рак, цукровий діабет), що найчастіше призводять до інвалідизації та смерті населення.

За офіційними даними ВООЗ, у світі на цукровий діабет хворіє понад 350 млн. осіб. Міжнародні експерти констатували, що в 2012 р. 1,5 млн. осіб померли від наслідків підвищеного вмісту цукру в крові. При цьому захворюваність щорічно на 5-7% зростає в усіх країнах світу. За прогнозами, що оприлюднила ВООЗ, у 2030 році діабет займатиме сьоме місце серед основних причин смертності населення.

Діабет – це хронічне захворювання, що розвивається внаслідок стійкого підвищення рівня вмісту глюкози в крові людини. Причиною захворювання є порушення обміну речовин, що полягає у нездатності підшлункової залози виробляти інсулін або внаслідок неефективного його використання організмом. Як наслідок, підвищений рівень цукру в крові призводить до серйозних ушкоджень багатьох систем організму, особливо нервової і кровоносної.

На сьогодні відомо кілька типів діабету. Серед них найбільш розповсюджені два: І тип – як правило, розвивається в дитячому та підлітковому віці і продовжується усе життя, при цьому чітко простежується спадкова схильність. Лікування хворих на цей тип діабету полягає у введенні інсуліну, що нормалізує обмін речовин в організмі хворого;

ІІ тип – характеризується найбільшою розповсюдженістю у сучасному світі: понад 90 % зареєстрованих випадків діабету припадає на ІІ тип. Зазвичай захворювання розвивається у зрілому віці внаслідок нераціонального харчування, підвищеної маси тіла, стресових ситуацій та низького рівня фізичної активності. Лікування цього типу діабету, в першу чергу, полягає у докорінному внесенні змін до способу життя, основною метою якого є формування оптимального балансу речовин. Діабет ІІ типу називають «хворобою цивілізації». Збільшення рівня доходів у населення призводить до урізноманітнення раціону харчування та неконтрольованого споживання у значній кількості вуглеводів та жирів на тлі зниження фізичної активності – все це призводить до стимулювання вироблення великої кількості інсуліну і неефективного його використання організмом. Як наслідок, порушується обмін речовин і розвивається цукровий діабет.

Вагомим фактором у боротьбі з цукровим діабетом є профілактика та раннє виявлення захворювання. Популяризація здорового способу життя та раціонального харчування відіграють провідну роль у попередженні діабету. Тридцять хвилин регулярної фізичної активності та здорове харчування значно знижують ризик розвитку діабету ІІ-го типу. Однак, контролювати вміст цукру  в крові зайвим не буде.