Вірус Зіка: основні фкти, що варто знати

ZikaТропічна лихоманка, викликана вірусом Зіка, стрімко поширюється світом. Випадки цього захворювання вже зафіксовано в Європі та Росії. Тож  цілком природньо виникає питання: як уберегтися українцям від цієї хвороби і чи варто боятися розповсюдження небезпечного вірусу в Україні?

На сьогодні відомо, що вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Aedes, в основному виду Aedes aegypti, що живуть у тропічних регіонах. Відомо, що він циркулює в Африці, Америці, Південній Азії й Західній частині Тихого океану.

 Фахівці стверджують, що вірус Зіка не передається повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках або рукостисканні. Однак експерти ВООЗ повідомляють про кілька випадків зараження статевим шляхом.

Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії відповідно), а вже в 2015 році з Америки (Бразилія й Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж в 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення.

Зазвичай вірус Зіка викликає стан легкого ступеню важкості із симптомами, що з’являються через кілька днів після укусу інфікованим комаром. У більшості людей хвороба, викликана вірусом Зіка, супроводжується незначним підвищенням температури й висипом на шкірі. Інколи може розвиватися кон’юнктивіт, біль у м’язах і суглобах, загальна слабкість. Через 2-7 днів симптоми зазвичай минають. Іноді захворювання перебігає безсимптомно.

Головна ж небезпека інфікування вірусом Зіка полягає у тому, що для інфікованих вагітних існує велика ймовірність народження дитини з мікроцефілією. Адже в 2015 році місцеві органи охорони здоров’я в Бразилії відмітили нетипове зростання числа дітей, народжених з мікроцефалією, що збіглося за часом зі спалахом хвороби, викликаної вірусом Зіка. Однак мікроцефалія може бути спричинена і рядом екологічних і генетичних факторів, таких як синдром Дауна; вплив наркотиків, алкоголю або інших токсичних речовин на плід; а також, інфекція кору під час вагітності. Під час першого спалаху хвороби в 2013-2014 роках у Французькій Полінезії національні органи охорони здоров’я реєстрували нетиповий ріст числа випадків синдрому Гийєна-Барре. Тому вагітні, котрі підозрюють у себе хворобу, викликану вірусом Зіка, обов’язково повинні звернутися до свого лікаря, щоб знаходитись під ретельним контролем під час вагітності.

 На сьогодні органи й установи охорони здоров’я досліджують потенційний зв’язок між мікроцефалією й вірусом Зіка, крім інших можливих причин. Однак для кращого розуміння будь-яких можливих зв’язків необхідні додаткові наукові дослідження.

Наявність комарів-переносників і місць їх розмноження вказує на значний ризик інфікування вірусом Зіка. Комарі Aedes літають на відстань, максимум, 400 метрів. Однак люди можуть ненавмисно перевозити їх з одного місця в інше (наприклад, у багажнику машини, на рослинах). Якщо комарі виживуть в умовах нового температурного клімату, вони теоретично здатні до репродукції на новому місці й інтродукції вірусу Зіка в нових районах.

 Тому найкращим захистом від вірусу Зіка є попередження укусів комарів. Це також захистить людей від інших хвороб, що передаються комарами, таких як Денге, Чикунгунья й жовта лихоманка. Для цього необхідно використовувати репеленти; носити одяг (переважно світлий), що максимально закриває тіло; використовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті двері й вікна; і спати під москітними сітками. Важливо також спорожняти, мити й закривати ємності, у яких може накопичуватися навіть невелика кількість води, такі як відра, квіткові горщики й шини, з метою знищення можливих місць розмноження комарів.

Туристи, котрі подорожують територіями, де зафіксовано випадки лихоманки Зіка, повинні дотримуватися основних зазначених вище заходів безпеки для захисту від укусів комарів. Особи, що подорожують, повинні одержувати інформацію про вірус Зіка й інші хвороби, які передаються комарами, у місцевих органах охорони здоров’я або туризму.

На сьогодні специфічного лікування й вакцини від лихоманки, викликаної вірусом Зіка,  не існує.

На основі наявних даних Всесвітня організація охорони здоров’я  не рекомендує застосовувати будь-які обмеження на поїздки чи торгівлю у зв’язку з хворобою, викликаною вірусом Зіка.

Пошук