Держсанепідслужба області здійснює епізоотологічні обстеження та облік чисельності мишовидних гризунів, що є джерелом особливо небезпечних інфекцій

misha

Одним із важливих напрямків діяльності держсанепідслужби області є епізоотологічні обстеження об’єктів навколишнього середовища з метою виявлення осередків зоонозних інфекцій.

Епізоотологічне бстеження осередків зоонозів, таких як туляремія, лептоспіроз, переносниками яких є дрібні ссавці, здебільшого гризуни, включає збір та лабораторне дослідження зібраного польового матеріалу, його аналіз та розробку конкретних протиепідемічних заходів.

Окрім того, спеціалісти держсанепідслужби активно виявляють осередки зоонозних інфекцій, шляхом здійснення обліку мишовидних гризунів та відповідних досліджень, що здійснюються лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр». За результатами проведених досліджень визначаються активно діючі природні осередки та типи збудників інфекції.

Пошуки епізоотій проводяться, в першу чергу, в тих районах, де в минулому виникали спалахи захворювань, мали місце спорадичні випадки туляремії або лептоспірозу і були виділені культури збудника.

Епізоотологічні обстеження природних осередків здійснюють ранньою весною або пізно восени. При цьому навесні особливу увагу приділяють пошуку трупів і відлову дрібних ссавців у місцях їх зимових скупчень (скирти, лісонасадження тощо), а також збору іксодових кліщів для бактеріологічних досліджень. Восени також проводять відлови дрібних ссавців в агроценозах, скиртах, копицях. Ефективним засобом виявлення епізоотій в цих осередках є лабораторні дослідження погадок птахів і екскрементів хижих ссавців. Епізоотологічним обстеженням підлягають переважно дрібні ссавці лісового комплексу (лісова, жовтогорла миша, руда полівка, звичайна та мала бурозубки), за рахунок яких підтримується циркуляція збудника інфекції. При обстеженні заплавно-болотних і передгірно-струмкових осередків, особлива увага звертається на вилов і бактеріологічне обстеження водяної полівки, ондатр та ін.

Результати облікових робіт, проведених епізоотологічних обстежень та обліку чисельності мишовидних гризунів показали,  що в Лісостеповій зоні Житомирської області фоновими видами у відловах була миша хатня, питома вага якої становить 51,4% та полівка звичайна – 19,4%. В Поліській зоні фоновими видами у відловах були сірий пацюк  та  миша хатня, питома вага яких становила відповідно 38,9% та 33,3%. При відловах переважала кількість самців – 62,5% в Лісостеповій зоні та 66,7%  в – Поліській.

Враховуючи стійку тенденцію щодо зменшення обсягів проведення дератизаційних заходів сільськогосподарськими й іншими підприємствами та  сприятливі умови для розвитку та розмноження дрібних ссавців в агроценозах, очікувана чисельність дрібних ссавців у 2016 р. прогнозується на рівні минулорічних показників. Такі обставини зобов’язують кожного з нас не лише створювати умови несприятливі для існування гризунів, а й усілякими методами здійснювати боротьбу з епідеміологічно небезпечними гризунами.  У зв’язку з цим Держсанепідслужба області наголошує  на необхідності та своєчасності проведення дератизаційних робіт.